החלפת רואה חשבון

המאמר מאת: רו”ח יורם שיפר

כשבעל עסק מבקש לעזוב את רואה החשבון שלו, יש לזה בדרך כלל סיבות אמיתיות.
תקשורת לקויה, מהלכים לא מקצועיים או היעדר זמינות הן לרוב הסיבות בגללן מבקש בעל העסק לשכור את שירותיו של משרד רואה חשבון אחר.
חשוב לציין שיש סיבות נוספות כגון התאמת רואה החשבון לעסק. בהחלט יתכן מצב בו השתנו צרכי העסק עקב התפתחותו ויתכן שרואה החשבון הנוכחי אינו מתאים לעסק במצבו החדש.
רובנו חוששים מהמהלך הזה ודוחים אותו עד שאנחנו מרגישים שאין לנו ברירה. נציין כי תהליכי קבלת החלטות עסקיות חייבות להתבצע מתוך ראיית טובת העסק ולא כדאי לערב שיקולים ריגשיים וזרים.

מה צריך לעשות כדי לעבור מאחד לאחר? איך זה משפיע על העסק ? אלה רק חלק מהשאלות ששואלים את עצמם בעלי עסקים.

10 דברים שחשוב לדעת 

1. למשרדנו יש ניסיון רב בקליטת לקוחות שעברו ממשרד קודם – אנחנו עושים זאת במקצועיות , תוך שמירה על רציפות כל התהליכים בעסק. חשוב לדעת , כי אנו  לוקחים על עצמנו את האחראיות לטיפול גם על אירועים ומקרים מהעבר כך שאין חשש שתהיה פגיעה בעסק בגין אירועים שקרו טרם היותנו רואי החשבון בפועל.

2. משרדנו יביא רוח חדשה לעסק וינער את האבק מעל הדוחות שלכם. כחלק מתהליך המעבר, נבחן את הדוחות העסקיים ונביא היבטים ותובנות מתוך ניסיוננו הרב לחיסכון כספי.

3. לא משנה אם אתם עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע”מ, רואה החשבון שלכם צריך לתת לכם שירות שוויוני ואיכותי באותה מידה.

4. פירמת “זיו שיפר” תהווה לכם יועץ צמוד, אשר יספק לכם שירותי תכנון עתידי, ניתוח כלכלי וייעוץ עסקי. בחרו משרד מנוסה שמסוגל לעמוד בתפקיד המורכב הזה.

5. פירמת זיו שיפר” הינה משרד רואי חשבון גדול ומנוסה בעל תחומי התמחות רבים. אנו נדאג לעסק שלכם ונעניק לו יחס אישי ומשאבים נדרשים, כאילו הייתם עסק גדול.

6. תהליך החלפת רואי החשבון נעשה בצורה מבוקרת, תוך ליווי אישי, כדי שהמעבר יתרחש באופן חלק ומהיר ללא כל פגיעה בעסק.

7. בחירת רואה חשבון הינה צעד משמעותי, חשוב לבחור משרד יציב ומנוסה,  בעל ניסיון רב בעבודה מול רשויות המס.

8. בפירמת זיו שיפר” מועסקים יוצאי רשות המיסים אשר מבינים לעומק את אופן ההתנהלות מול רשות המיסים.

9. פירמת זיו שיפר” מתעדכנת באופן שוטף בכל שינויי החוק ותקנות הרשויות הרלוונטיות, ומתאימה לכל לקוח את השינויים הרלוונטיים אליו.

10. אצלנו בפירמה כל לקוח מקבל שירות אישי וישיר משותף או רואה חשבון בכיר.

החלפת רואה חשבון – צעד אחר צעד

הרבה בעלי עסקים נוהגים להחליף משרדי רואי חשבון מסיבות שונות ומגוונות שלא אכנס אליהן ומטרת המאמר הזה הינה להדריך את בעל העסק – עצמאי או חברה בתהליכים אותם יש לבצע בכל מקרה בו הוא החליט להחליף רואה חשבון.

ראשית אומר שלמרות התחושה הרווחת שקשה להחליף רואה חשבון אציין שאין הדבר כך הואיל ולכל אדם יש תחליף וכל בעל מקצוע אמור לדעת להיכנס לנעליו של בעל המקצוע שקדם לו בתפקיד.

הודעה

חשוב מאד לסיים את היחסים עם רואה החשבון המוחלף באווירה טובה ונינוחה ולכן כדאי שבעל העסק ימסור לו את ההודעה על הפסקת התקשרות.

חשוב לציין שעל פי כללי האתיקה המקצועית של לישכת רואי חשבון , על הרוח המחליף לבקש את אישורו של הרוח המוחלף,

הרוח המוחלף יכול לסרב למינוי החדש בעיקר בשל חוב כספי וכל עוד לא יוסדר החוב הכספי לא ניתן יהיה למנות רוח חדש לעסק.

עיתוי

העדיפות הראשונה היא להחליף רוח בתחילת שנת מס שכן הרוח הקודם מסיים את שנת המס שחלפה והחדש נכנס לשנה חדשה ומתחיל אותה כמעט מאפס .

כמעט מאפס – המשמעות היא שניתן להתחיל לבצע את הנהלת החשבונות של השנה החדשה אבל חובה לקבל את יתרות הפתיחה של הנהלת החשבונות אשר משמשים בסיס לשנה החדשה.

כאשר המינוי אינו כולל ביצוע הנהלת חשבונות , ההחלפה הופכת להיות פשוטה יותר שכן יש המשכיות של הנהלת החשבונות וקל יותר להיכנס לראיית החשבון של העסק לאחר לימוד קצר של הפרטים.

כאשר ההחלפה מתבצעת במהלך שנת המס והמעבר כולל גם ביצוע של הנהלת החשבונות יש לדאוג לכמה נקודות נוספות :

  1. מעבר חלק של הנהלת החשבונות תוך קביעת תאריך החתך
  2. סיום הטיפול בהתאמות בנק , ספקים, לקוחות וכדומה ע״י הרוח הקודם עד תאריך החיתוך ( עניין זה לא תקף במקרה דל עצמאי שאז החיתוך קל מאד ולא דורש הערכות מיוחדת)
  3. העברת כל המסמכים בצורה מסודרת כולל קבצי גיבוי דל התוכנות אשר בטיפול הרוח הקודם
  4. העברת גיבוי מערכת השכר כולל טפסי 101 של כל העובדים להם בוצע שכר בתקופה הקודמת 

המשכיות

יש לקבל החלטה באיזו שנה יתחיל הרוח החדש ואיזו שנה יסיים הרוח הקודם.

לאחר קבלת החלטה זו יש לבקש. מהרוח הקודם את העתקי כל הדוחות האחרונים שהוגשו לרשות המיסים – דבר שבד״כ מתבצע בין רואי החשבון המוחלף והמחליף וזאת לאחר קבלת אישור למינוי החדש.

רואה החשבון החדש פונה את הרוח הישן ומבקש את כל המסמכים באופן ישיר.

יש לוודא שהרוח הקודם יגיש את כל הדוחות השנתיים הנדרשים בשגרה כגון 126, 856 וכדומה.

מה קורה כאשר אין שיתוף פעולה של הרוח המוחלף ?

לא אחת קורים מקרים ( מתוך נסיוני בודדים מאד) בהם רואה החשבון המוחלף לא משתף פעולה עם הרוח החדש וגם למקרים אלו יש פתרונות.

פתרון ראשון הוא להגיש תביעה נגד הרוח המוחלף הואיל וחוסר שיתוף הפעולה יכול לגרום לנזקים לעסק.

פתרון שני הוא לפנות את רשיות המס ולבקש מהם את העתקי הדוחות אשר הוגשו להם – בקשות כאלה תמיד נענות ככל שהדוחות המתבקשים הוגשו בשנים האחרונות, ככל שעברו פחות שנים, כך קל יותר לקבל מסמכים מהרשויות.

דיונים ושומות של השנים הקודמות 

כדאי מאד שבעל העסק  ידאג להבטיח את עניין הטיפול בדיוני המס  שיבואו ( אם יבואו ) בעתיד ויהיו בגין דוחות שטופלו בידי הרוח שהוחלף.

עליו לוודא שהרוח החדש יקח על עצמו את הטיפול ( בתשלום) בדיוני המס גם על השנים שלא היו בטיפולו ושבגינם הוגשו דוחות ע״י הרוח הקודם.

חשוב גם לוודא שהרוח הקודם ישתף פעולה עם הרוח החדש שכן לעיתים נדרשים פרטים ומסמכים בגין השנים הקודמות שלא היו בטיפולו של הרוח החדש. 

אציין כי ברוב המקרים יש שיתוף פעולה וגם אם אין , הרוח החדש יוכל להסתדר הן במקרה שיש שיתוף פעולה והן במקרה בו אין שיתוף פעולה כי גם אם אין שת״פ יש תמיד מקורות מהם ניתן לספק את דרישת רשות המיסים על בסיס הדוחות שהוגשו להם.

כאשר משרד רואי חשבון חדש מקבל את המינוי , הוא אמור לבקש ולקבל מהרוח הקודם את העתקי כל הדוחות שהוגשו לרשויות ודוחות אלו יהוו את הבסיס להגשת הדוחות על ידו.

לסיכום  , יש לבצע 2 פעולות חשובות להחלפה מוצלחת:

  1. פניה של בעל העסק והודעה על החלפת רוח
  2. לאחר מכן פניה של הרוח החדש לרוח הקודם – משם הדרך להשתלבות הרוח החדש פתוחה.

משרדנו , כבעלי נסיון רב בקבלת לקוחות חדשים שטופלו בידי רוח אחרים נוהג לבצע החלפה חלקה ובטוחה ועם הנסיון הרב שנוצר אצלנו במהלכים אלה – יכול להבטיח נחיתה רכה וחלקה לכל בעל עסק אשר יחליט על מעבר אלינו.

 

לקבלת טיפים נוספים צפו בסרטון.

המאמר מאת רו"ח יורם שיפר

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". רו"ח יורם שיפר הינו יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2 , invoice4u ועוד כמה וכמה מערכות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה. הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים, נשוי, אב ל 3 ילדים ובסך הכול ממש שמח בחלקו.

סניפים
חיפה
יוחנן הסנדלר 20, חיפה
תל אביב
רח' חומה ומגדל 16 בית יואל קומה 1
טבריה
רח' יוחנן בן זכאי 41 טבריה