הערכת שווי חברה

המאמר מאת: רו”ח יורם שיפר

לפני מספר חודשים פנה אלינו איש עסקים, בעל מספר חברות, אשר ביקש למכור את אחת החברות. הוא קיבל הערכת שווי אבל לא היה שלם איתה ורצה חוות דעת על הערכה זו. כמובן שאחד מהנושאים בהם אנו מתמחים הוא ביצוע הערכות שווי, ובמקרה הזה נדרשנו לבדוק הערכת שווי שביצע מעריך אחר.
נושא הערכות שווי הוא נושא מורכב, הואיל ובכל הערכה נכנסים שיקולים סובייקטיביים של מעריך השווי ובמקרים רבים אין הערכת שווי של מעריך א’ דומה להערכת השווי של מעריך ב’, על אף שכל אחד מהמעריכים הינו בעל מקצוע בתחום.

 

מתי אנחנו מבצעים הערכת שווי חברה

כאשר רוצים למכור, לקנות, להעביר, לתת בטחונות, לאמת מחיר רכישה, לבתי משפט , לרשויות המס – מחירי העברה, העברה ביו עסקים, מעבר מעוסק מורשה לחברה בע”מ והסיבות רבות ומגוונות, כיד הדמיון הטובה עליכם.

 

אז מאיפה מתחילים לבצע הערכת שווי לחברה

 

כמה דברים שחשוב לדעת על תהליך הערכת שווי חברה:

 • הערכת שווי חברה היא עניין מורכב, שדורש הרבה מאד ידע וניסיון. היא דורשת מומחיות בקריאת דוחות כספיים וגם באיתור וקבלת נתונים מהארץ ומהעולם, במגוון רחב של תחומים. משתנים רבים נלקחים בחשבון, ולחלקם עלינו לתת פרשנות. פרשנות מקצועית אמנם, אבל המשמעות היא שלא מדובר במדע מדויק ולעיתים קרובות ניתקל במצב שבו מעריך אחד, מקצועי ככל שיהיה, ייתן פרשנות שונה בתכלית ממעריך אחר.
 • השיקולים לשמה מתבקשת הערכת שווי, שונים ממקרה למקרה. משקל המדדים יכול להיות שונה בכל הערכה ושיטת הערכה יכולה להיות שונה על פי העסק המוערך או מטרת ההערכה. לא מעט מקרים בהם נדרש מעריך מכריע כדי לבצע את ההחלטה על השווי המוחלט שלעיתים תהיה שונה מההערכות אחרות שבוצעו.
  לכן , חשוב להתאים את שיטת הערכת השווי לסוג העסק ולמטרה לשמה דרושה ההערכה.

 

שיטות להערכת שווי חברה

כאשר חברה מקבלת לידיה הערכת שווי מגורם חיצוני, חשוב להתייעץ עם מעריך שווי אשר יוכל להאיר את עיניה בנקודות כאלה או אחרות ובתרגום הנתונים ובקריאה בין השורות, כדי לוודא התאמה או להתאים את הערכת השווי לצרכים המיוחדים שלה. כמו כן חשוב לבדוק אם שיטת ההערכה מתאימה לחברה המוערכת, מה משמעות הערכת השווי בשיטה הנבחרת, לעומת שיטות אחרות, האם ההערכה עומדת בסטנדרטים ראויים והאם הנחות היסוד הכלולות בהערכת השווי אכן ראויות והגיוניות לסביבה העסקית.

ככלל, קיימות 3 שיטות להערכת שווי חברה פרטית או ציבורית: הנפוצה מביניהן היא על ידי היוון תזרים המזומנים. שיטה זו מתאימה לעסק חי, המפיק תזרים מזומנים שמהווה את הערך המיוחס לנכסי החברה. מבלי להיכנס לפרטי פרטיה של השיטה, היא מבוססת על מודל כלכלי החוזה את הרווח לחמש השנים הבאות. השיטה השנייה היא שיטת המכפיל, המתאימה לחברות ותיקות ויציבות, ושיטת השווי הנכסי, האומדת את שווי החברה על פי נכסיה בהווה ולא בעתיד.

כאמור, כל אחת מהשיטות מתאימה לסוג אחר של חברה ולכל אחת חסרונות ויתרונות. מעריך שווי מקצועי ומנוסה יידע לשקלל את הנתונים, את החסרונות ואת היתרונות, ולהתאים את השיטה המתאימה למצב הנתון של החברה.
אנו מבצעים הערכות שווי חברה והערכות שווי נכסים בתחומים רבים – מכונות תעשייתיות, ציוד , נדל”ן (מצד אחד זה תפקידו של שמאי ומאידך, נדרשת הערכת שווי לפעילות העסקית שהינה חלק בלתי נפרד מהון החברות), הון אשר בד”כ לא מופיע בשום מאזן או דוח כספי אלא אם בוצעה רכישה של העסק, רכישה אשר מופיעה בין נכסי החברה הרוכשת.

 

מקרה אמיתי

חברת אגד נדרשה למכור 50% ממניותיה לגורם חיצוני.

המכרז יצא לציבור כאשר מספר גופים הגישו הצעות.

הערכה הראשונית של גורמי המקצוע היתה ששווי חברת אגד יהיה כ 3.5 – 4 מיליארד שקלים.

הצעות המחיר הממוצעות הסתובבו סבי הסכום הזה ואפילו פחות ממנו אבל אחת ההצעות הגיע לסכום שיא של 5.6 ! מיליארד ₪ , כן 50% מעל ההערכת השווי , מיליארדי שקלים מעבר לסכום שהעריכו מעריכי שווי מקצועיים , מעריכים שזו עבודתם!

איך הגענו למצב כזה? למי להאמין ועל מי להסתמך?

המקרה הזה מוכיח מעבר לכל ספק שנושא הערכות השווי איננו מדע מדויק והשיקולים בבסיס ההערכה יכולים להיות שונים ממעריך אחד למשנהו , ממציע אחד לאחר הואיל ולכל רוכש מערכת שיקולים שונה.

 • סינרגיה עם הגוף הרוכש
 • מרכיב השליטה
 • הערכת חסר של הפעילות הקיימת והנחה שהרכישה תביא לגידול משמעותי לאחריה.
 • נטרול מתחרה
 • שליטה על מגזר קיים או חדש
 • ועוד שיקולים כיד הדמיון הטובה……

המקרה הזה מראה עד כמה חשוב להיעזר באנשי מקצוע מנוסים כאשר ניגשים או מקבלים הערכת שווי.

STUDY CASES

 • עצמאים רבים עוברים מסטטוס של עוסק מורשה לחברה בע”מ. זהו אחד המקרים הקלאסיים בו נדרשת הערכת שווי חברה, שכן זוהי פעולה שלכאורה חייבת במס, הואיל והעצמאי “מוכר” את המוניטין של העסק שלו לחברה חדשה, שהינה גוף משפטי נפרד לחלוטין. פעולה כזו לכאורה חייבת במס ובכל מקרה שכזה, רשות המיסים יכולה לחייב את בעל העסק במס על מכירת המוניטין שלו על פי הערכה שהם יעשו.
  חשוב לבצע פעולה מקדימה של הערכת שווי והעברת הרכוש כולל המוניטין בצורה נכונה על מנת למנוע תאונת מס חמורה ביותר. כל עצמאי שהופך לחברה משמש מטרה חיה לתאונת המס הזו!
 • חברה מכרה את עסקיה לחברת אחות בחו”ל – נדרשת הערכת שווי על פי דיני המס כדי לקבוע אם המחיר שנקבע משקף מחיר שוק אמיתי.
 • בעל מניות א’ ביקש להעביר את מניותיו לבן משפחה – תכנון המס של משרדנו קבע שעל בעל מניות ב’ להעביר את מניותיו לחברה בע”מ בשלב א’. בשלב שני יחולק דיבידנד לבעלי המניות כך שבעל מניות ב’ שהעביר את מניותיו לחברה בשליטתו לא ישלם מס על הדיבידנד ואילו רק בעל מניות א’ ישלם את המס על הדיבידנד ולאחר מכן יעביר את מניותיו לבן המשפחה שלו. העברת המניות של ב’ לחברה שבשליטתו הצריכה הערכת שווי על מנת לבצע את ההעברה ללא חבות מס.
 • יקב מצליח מכר חלק ממניותיו לחברת שיווק – לצורך זה נדרשה הערכת שווי מושכלת על מנת לוודא שהמחיר אותו קיבל המוכר הינו הוגן.

אלה הם רק חלק מהדוגמאות בהן נדרשת הערכת שווי חברה. כל מקרה והסיפור שלו, והשיטה שלו על פי הנתונים הייחודיים שלו. קיבלתם הערכת שווי ואתם לא שבעי רצון? פניתם להערכת שווי וההצעה לא נראית לכם? קבלו מאיתנו הצעה, ראשונה או נוספת, ונשמח ללוות אתכם בתהליך הרגיש הזה.

 

המאמר מאת רו"ח יורם שיפר

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". רו"ח יורם שיפר הינו יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2 , invoice4u ועוד כמה וכמה מערכות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה. הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים, נשוי, אב ל 3 ילדים ובסך הכול ממש שמח בחלקו.