מחשבון מעמ

מס ערך מוסף (מע”מ) הוא מס המוטל על עסקאות שונות בישראל, כולל יבוא טובין ומתן שירותים. את המע”מ מחשבים בשיעור אחיד ממחיר העסקה או הטובין (למעט מקרים חריגים מעטים יחסית), ונכון לחודש אפריל 2024 שיעור מס ערך מוסף עומד על 17%. המס המוטל על עסקאות הוא חלק מובנה ממערכת המיסוי הקיימת במדינת ישראל ובמדינות זרות אחרות ברחבי העולם, זהו מס עקיף הכלול במחירי מגוון רחב של מוצרים ושירותים והחוק בארץ מחייב את בעלי העסקים להציג מחירי מוצרים ושירותים הכוללים בתוכם את המע”מ.

בישראל הוחלט להטיל מע”מ החל בחודש יולי 1976, מכוח חוק המע”מ ובעקבות המלצות ועדת אשר. המע”מ בישראל החל בשיעור של 8% בלבד וכיום הוא עומד על 17%. לאחרונה החלו דיונים בממשלה, ובעיקר במשרד האוצר, לגבי העלאת המע”מ מחדש, בין היתר בעקבות ההוצאות הגבוהות עקב מלחמת חרבות ברזל.

כדי לסייע בחישוב המע”מ יצרנו מחשבון נוח וידידותי למשתמשים, ובהם עצמאים, פרילנסרים, אנשי מקצוע ופיננסים וצרכנים פרטיים. המחשבון הוא כלי עזר יעיל וחשוב, ואתם מוזמני לעשות בו שימוש באופן חופשי וללא כל עלות.

מבנה המחשבון והוראות כלליות לשימוש

המחשבון בנוי משני חלקים עיקריים:

  1. חלק עליון בו עליכם לבחור את סוג החישוב, ויש שלוש אפשרויות: סכום כולל מע”מ, סכום לפני מע”מ, סכום המע”מ.
  2. חלק תחתון עם שדות למילוי והצגת הנתונים בהתאם למטרת החישוב. השדות הם: סכום מלא, נטו, מע” מ מלא, מע”מ ⅔ ומע”מ ¼.

אם אתם יודעים מהו הסכום המלא כולל מע”מ וברצונכם לחשב את סכום העסקה נטו (ללא מע”מ) ולדעת כמה מע”מ הוסיפו לעסקה, עליכם לבחור באפשרות הראשונה “סכום כולל מע”מ”, להזין את הסכום בשדה המתאים וללחוץ על חישוב כדי לקבל את התוצאות המבוקשות.

אם אתם מעוניינים לחשב סכום לפני הוספת מע”מ, עליכם להקליד את מחיר העסקה בשדה “נטו”, ללחוץ על חישוב וכך תדעו מהו הסכום המלא שיש לשלם לעוסק (כולל מע”מ) ומה סכום המע”מ בנפרד. אפשרות נוספת היא לבחור באופציה “סכום המע”מ”, להקליד את המע”מ בשדה “מע”מ מלא” והמחשבון יציג בפניכם את נתוני הסכום המלא, נטו, ושיעור המע”מ לפי ⅔ ו-¼.

מה משמעות חישוב ⅓ או ¼ מע”מ?
למשל הוצאות רכב או הוצאות אחרות בהן יש לדרוש רק חלק מהמע”מ.

חישוב המע”מ בעסקאות למכירת נכס, מתן שירות או יבוא סחורה

כאמור, מע”מ הוא מס המוטל על עסקאות המתקיימות בישראל כמו מכירת נכס ומתן שירות, והמס מוטל בשיעור אחיד, למעט מקרים חריגים. המס נקרא כך מאחר שהוא ממסה את הערך המוסף בשלבי שרשרת הייצור והשיווק, וכפי שציינו נכון לשנת 2024 שיעור המע”מ עומד על 17% ומחשבים אותו בשיעור קבוע ממחיר העסקה (רכישה או שירות).

כאשר עוסק מורשה מוכר מוצר או שירות מסוים ללקוח, עליו להוסיף מע”מ בשיעור 17% מסכום העסקה, ובחשבונית שהוא מפיק ללקוח מופיע סכום העסקה ללא מע”מ, סכום המע”מ בלבד ומחיר העסקה כולל מס ערך מוסף. אם העוסק אינו משתמש בתוכנה ייעודית להנהלת חשבונות ו/או להפקת חשבוניות דיגיטליות, עליו לחשב את המע”מ, והדרך הפשוטה והיעילה ביותר לבצע את החישוב היא בעזרת מחשבון מע”מ.

דוגמה:

נניח והעוסק המורשה מנהל חנות למוצרי חשמל ולקוח רוכש בעסק מכונת כביסה שמחירה עומד על 1,170 ש”ח. בפועל, מחיר מכונת הכביסה הוא 1,000 ₪, והעוסק מוסיף 17% ממחיר העסקה, כלומר 170 ₪ במקרה שלנו, לכן הלקוח רוכש את המכונה במחיר 1,170 ₪.

חישוב מחיר סופי לפני מע”מ

בעסקים רבים מחשבים את מחיר העסקה לפני הוספת מע”מ, אך המחיר בפועל שגובים מהלקוח כולל את מחיר המוצר או השירות ועליו מוסיפים את המע”מ בשיעור 17% ממחיר העסקה.

מחשבון מע”מ מסייע לעצמאים לחשב את מחירי העסקה לפני ואחרי מע”מ. לכן, כאשר מחשבים מחיר סופי לפני הוספת מס ערך מוסף יש לבחור בראש הדף באופציה של סכום לפני מע”מ, להקליד בחלונית “סכום מלא” את מחיר העסקה וללחוץ על הכפתור הירוק לחישוב המחיר הסופי. בתוך שבריר שניה מקבלים נתונים כמו מחיר נטו (מחיר העסקה ללא מע”מ), מע”מ מלא ממחיר העסקה והמחשבון מציג גם מע”מ חלקי בשיעור 2/3 ומע”מ בשיעור 1/4.

בדוגמה שהצגנו קודם ניתן להקליד את מחיר מכונת הכביסה בחלונית וכך מקבלים בנטו סכום של 1,000 ₪ ובחלונית המע”מ מופיע סכום המס בלבד, כלומר 170 ₪.

חישוב מחיר סופי כולל מע”מ

כדי לחשב מחיר סופי ללקוח הכולל מע”מ בשיעור 17%, כדאי להיעזר במחשבון. יש לבחור באופציה “סכום לפני מע”מ”, להקליד את הסכום, במקרה שלנו 1000 ₪, וללחוץ על כפתור חישוב, וכך מגלים כי המחיר הסופי לצרכן עומד על 1,170 ₪.

למי יכול לעזור מחשבון מע”מ?

מחשבון מע”מ הוא כלי שימושי עבור עצמאים, בעיקר עוסקים מורשים. המחשבון מסייע לכל אדם המעוניין לדעת מה מחיר העסקה נטו, כמה מע”מ גבו ממנו וכמה עולה מוצר או שירות אם יודעים רק מהו המע”מ שיש לשלם. המחשבון יכול לסייע גם לאנשי מקצוע כמו מנהלי חשבונות, רואי חשבון, עורכי דין ולכל מי שמפיק חשבוניות בעבודתו או בעסק שלו.

סניפים
חיפה
יוחנן הסנדלר 20, חיפה
תל אביב
רח' חומה ומגדל 16 בית יואל קומה 1
טבריה
רח' יוחנן בן זכאי 41 טבריה