מיסוי בינלאומי

המאמר מאת: רו"ח זיו כרנסטי

במשך שנים רבות הייתה נהוגה בישראל שיטת המיסוי הטריטוריאלית, ורק בשנת 2003 המדינה החליטה לעבור לשיטת המיסוי הפרסונלית. שיטת המיסוי הפרסונלית נחשבת למתקדמת יותר והיא מתאימה להתפתחויות שחלו במשך השנים האחרונות לאחר הפיכת העולם למשק גלובלי עם מסחר בינלאומי ותאגידי ענק גלובליים.
בעבר הלא רחוק, השקיעו מרבית הישראלים את כספם בעיקר במדינת ישראל, אך כיום רבים משקיעים במדינות ברחבי הגלובוס. וגם עסקים בינלאומיים הפועלים במדינה למעשה פועלים מחוץ לגבולות המדינה, מה שמעלה את הדרישה לרואי חשבון המתמחים במיסוי בינלאומי. תפקידו של רואה החשבון המתמחה במיסוי בינלאומי הוא כמובן לנהל את הצד הפיננסי של העסק בהתאם לחוק, אולם גם להפחית את חבות המיסים ולחסוך עלויות במסגרת מה שהחוק מאפשר.

 

הסבר על מיסוי בינלאומי

הפיכתו של העולם לכפר גלובלי איפשרה עסקים המוכרים מוצרים או שירותים בשווקים בינלאומיים, ולא רק בישראל. כמו כן, ישראלים רבים החלו להשקיע בעסקים, בנדל"ן ובאפיקי השקעות נוספים במדינות שמעבר לים, וכדי להימנע מתשלומי כפל מס, ולהפחית את חבות המס בדרכים מקובלות וחוקיות, נדרש איש מקצוע המומחה בתחום.
מאחר ושיטת המיסוי המקובלת בעולם היא מיסוי פרסונלי, במדינת ישראל התקבלה ההחלטה לשנות את שיטת המס וליישר קו עם שאר המדינות בעולם המערבי. החל מחודש ינואר 2003 ישראל עברה למיסוי פרסונלי, ועל פי שיטה זו תושבי המדינה משלמים מיסים על כלל הכנסות שלהם, בין אם ההכנסות הופקו בתוך ישראל ובין אם ההכנסות הופקו מחוץ למדינה.
גם תושבי חוץ הפועלים עסקית בישראל, ממוסים על ההכנסות שלהם, שנובעות ושהופקו בגבולות ישראל. בגלל המעבר למיסוי פרסונלי וחתימה על אמנות מס עם מדינות רבות ברחבי העולם, הוקם מנגנון לזיכוי תשלומי מס כפולים. למעשה, מיסוי בינלאומי הוא שילוב של מערכת החוקים והתקנות של המיסוי בישראל, דיני מס זר ואמנות מס בינלאומיות עליהם המדינה חתמה.

 

במה עוסק תחום המיסוי הבינלאומי

תחום המיסוי הבינלאומי הוא שילוב מאתגר בין חוקי המס הנהוגים בישראל לבין דיני מס במדינות אחרות ואמנות מס בינלאומיות. התמורות המשמעותיות במגזר העסקי, לצד המעבר למשק גלובלי, השפיע כל המבנה העסקי של חברות רבות וחולל בו שינויים. שינויים משמעותיים התחוללו גם בכל הקשור להשקעות, הודות לסכומי כסף גדולים שעוברים במהירות בין המדינות השונות, וצורך גובר בכללי מיסוי בינלאומיים המפקחים על זרימת הכספים לתוך ישראל ומחוצה לה.
ללא מיסוי בינלאומי, עסקים ואנשים פרטיים היו נאלצים לשלם כפל מס בגין השקעות ועסקים בישראל ומחוצה לה, והיה קושי לגבות מיסים מחברות בינלאומיות.

 

אמנות למניעת כפל מס

כדי למנוע תשלומי כפל מס, מדינות שונות בעולם חתמו ביניהן על אמנות מס ולמעשה הקימו מנגנון בינלאומי המאפשר לקבוע את חלוקת המס בין המדינות השונות. חלק מתפקידיהן של אמנות המס, הוא לעודד מסחר בין המדינות, כולל השקעות, ולמנוע מאזרחי המדינות החתומות על האמנות, לחמוק מתשלומי מס.
ישראל חתומה על אמנות מס עם כ-53 מדינות ברחבי העולם.

 

התפתחויות חשובות בתחום המיסוי הבינלאומי

העולם צועד ומתפתח במהירות לכפר גלובלי וישנן התפתחויות חשובות בתחום המיסוי הבינלאומי, הודות למערכות היחסים בין שלטונות המס במדינות השונות. סטנדרטים חדשים כוננו, בכל הקשור לשקיפות ומעקב אחר הכנסות והשקעות של נישומים, וככל שהקשרים הכלכליים והבינלאומיים צומחים ומעמיקים, כך נדרשות רשויות המס למנגנון נוח ויעיל להחלפת מידע ולצורכי מעקב ופיקוח. כמו כן, נדרשת מערכת להחלת חוקי המס בכל מדינה בנפרד, תוך התייחסות למיסוי הבינלאומי ולמניעת תשלומי כפל מס.

 

הסכם FATCA

בשנת 2010 עבר בקונגרס האמריקאי חוק שנועד לסייע בגביית המיסים מתושבים אמריקאיים המנהלים חשבונות מחוץ לגבולות היבשת. חוק זה נקרא חוק Foreign Accounts Tax Compliance Act) – FATCA). ביוני 2014 חתמה ממשלת ישראל על הסכם בין מדינתי עם ארה"ב, המחייב את רשויות המס הישראליות להעביר לרשויות האמריקאיות מידע אודות חשבונות השייכים לאזרחים אמריקאיים ומנוהלים בישראל. מידע זה מתקבל מהגופים הפיננסיים הישראליים. באותו אופן, מחויבת ארה"ב כלפי ישראל, מכוח הסכם זה, לעקוב ולאסוף מידע על אזרחים ישראליים המנהלים חשבונות באמריקה. כך ניתן לאכוף ולגבות מיסים פרסונליים בישראל גם מבעלי חשבונות בארה"ב, ולהפך, בין אם הם ישראלים ובין אם הם אזרחים אמריקאים.

 

תכנון מיסוי בינלאומי

רק רואה חשבון מומחה במיסוי בינלאומי יכול להציע ללקוחותיו תכנון מס בינלאומי ולייעץ כיצד להפחית חבות מס, תוך גיבוש אסטרטגיה נכונה לתשלומי מס מופחתים בצורה חוקית. תכנון מס בינלאומי נחוץ, בין היתר, גם לבדיקת כדאיות השקעה ופעילות בשווקים בינלאומיים. זהו שירות בעל חשיבות קריטית לעסקים המרחיבים את פעילותם אל מעבר לים וליזמים המייצרים מקורות הכנסה אונליין או אופליין באמצעות עסקים והשקעות בחו"ל.
משרד רואי חשבון זיו שיפר ושות', הנחשב לאחד ממשרדי ראיית החשבון המובילים בישראל, מספק מענה שלם ונרחב גם בתחומי מיסוי בינלאומי, כולל תכנון מס לנישומים, ייעוץ וליווי לעסקים בינלאומיים ועוד.

 

הסכם CRS

הסכם Common Reporting Standart) – CRS) הוא הסכם נוסף, שנועד להסדיר את חילופי המידע אודות חשבונות פיננסיים המנוהלים על ידי תושבים ממדינות שונות במדינות אחרות. ההסכם מחייב גופים פיננסיים כמו בנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות וכו', להעביר ולשתף מידע על תושבים במדינות החתומות על ההסכם. גם חוק זה, כמו חוק פקתא, נועד להעמיק את גביית המס ולמנוע העלמות מיסים של אזרחים בין מדינות.
מעל 100 מדינות בעולם, וישראל ביניהן, חתמו על הסכם CRS.

 

המאמר מאת רו"ח זיו כרסנטי

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". מפקח מס הכנסה בעברו ומומחה בפתרון מחלוקות וטיפול בענייני מס הכנסה. רו"ח זיו כרסנטי מנהל את הקשר מול רשויות המס, הוא נשוי ואב ל 3 ילדים.