עוסק מורשה

המאמר מאת: רו”ח זיו כרסנטי

כל אדם המתחיל לעסוק בעסק או במשלח יד חייב לעדכן בכתב את פקיד השומה באזור בו העסק פועל, ומעבר לפתיחת תיק במע”מ ובמס הכנסה יש לפתוח תיק גם במוסד לביטוח לאומי. אם מחזור ההכנסות השנתי הצפוי בעסק החדש לא צפוי לעלות על 100,491 ₪ אפשר להירשם כעוסק פטור, עם זאת ישנם בעלי מקצועות וסוגי עיסוק המחייבים רישום במע”מ רק כעוסק מורשה, כמפורט בהמשך המדריך.

 

עוסק מורשה – מידע כללי

כל תושב ישראל מעל גיל 18 המחליט להיות עצמאי ולהקים עסק חייב לפתוח תיק ברשויות המס. עוסק מורשה נחשב לשיטה הנפוצה ביותר לניהול עסקים קטנים או בינוניים, אך אם צופים מחזור הכנסות שנתי נמוך ומתחת לתקרה שנקבעה בתקנות (100,419 ₪ נכון לשנת 2020) אפשר להירשם ברשויות המס כעוסק פטור, זהו סטטוס מיוחד המתאים לעסקים קטנים עם מחזור נמוך.
עוסק מורשה חייב על פי התקנות לגבות מע”מ כל על עסקה, ועליו להעביר את סכום הגבייה של המע”מ לרשות המסים, לכן עליו להוסיף לסכום העסקה עם הלקוח עוד 17% מס. כמו כן, הוא רשאי לקזז מע”מ מתשלום בגין הוצאות ורכישות לעסק (מס תשומות) ועליו להפיק חשבונית מס בגין כל עסקה.

 

רישום העסק ברשות המסים כעוסק מורשה

כדי לפתוח עוסק מורשה יש לבחור באחת משתי דרכים:

 • רישום העסק במשרדי מע”מ, מס הכנסה וביטוח לאומי באופן עצמאי, יש להתייצב פיזית ברשות המסים.
 • פתיחת העסק בעזרת רואה חשבון, הרישום מתבצע באופן מקוון ממשרדו של רואה החשבון ללא צורך בהתייצבות במשרדי רשות המסים.

 

בעלי מקצוע שחייבים להירשם כעוסק מורשה

סעיף 13 לתקנות מס ערך מוסף קובע כי ישנם בעלי מקצוע החייבים להירשם רק כעוסק מורשה, גם אם מחזור ההכנסות השנתי שלהם נמוך מ-100,491 ₪. בעלי המקצועות והעיסוקים הבאים חייבים רישום כעוסק מורשה:

 • אדריכל, מהנדס, אגרונום, טכנאי, יועץ ארגוני, יועץ מס, כלכלן, מודד, מנהל חשבונות, סוכן ביטוח, עורך דין, שמאי, רופא, פסיכולוג, וטרינר ועוד.
 • נותני שירותים למופעים אמנותיים.
 • ספקי שירות להכנה, בדיקה ופיקוח על מבחנים.
 • בעלי עסק בתחום הקצרנות, כתיבה, עריכה ותרגום.
 • בעל בית ספר לנהיגה.
 • סוחרים ומתווכי מקרקעין.
 • סוחרי ומתווכי רכב.
 • בעל בית ספר או גן ילדים פרטי.

התנהלות עוסק מורשה מול מע”מ

בשלב הראשון יש למלא טופס 821 לפתיחת עוסק מורשה במשרד מע”מ, יש להגיע עם תעודת זהות וספח, צילום צ’ק מבוטל ומסמך מזהה על הנכס בו תתקיים הפעילות של העסק.
העוסק המורשה חייב לגבות מע”מ בכל עסקה ועליו להוציא חשבונית מס ללקוח, באפשרותו לקזז מע”מ בגין רכישות והוצאות שוטפות לעסק, ועליו לדווח למע”מ פעם בחודש או פעם בחודשיים בהתאם למחזור השנתי.

 

התנהלות נכונה מול מס הכנסה

לאחר הרישום במע”מ יש לפתוח תיק במשרד מס הכנסה, יש למלא טופס 5329 הכולל הצהרה על מקורות הפרנסה. ע”פ הוראות פקודת מס הכנסה וחוק מע”מ העוסק המורשה חייב לנהל פנקסי חשבונות מיד עם תחילת הפעילות בעסק, לפי הכללים שנקבעו לניהול פנקסי חשבונות. לאחר פתיחת התיק מקבלים בדואר פנקס מקדמות, יש לדווח בכל 15 בחודש על מחזור העסקאות ולשלם את המקדמה על חשבון המס כפי שנקבע בפנקס.
אחת לשנה יש למלא ולהגיש דו”ח שנתי על ההכנסות וההוצאות לשנת המס שהסתיימה.

 

התנהלות נכונה מול המוסד לביטוח לאומי

לאחר רישום במע”מ ומס הכנסה יש לפתוח תיק גם בביטוח לאומי ולמלא במקום טופס 6101. יש להצהיר על ההכנסה הצפויה ולאחר כחודש מקבלים מביטוח לאומי הודעה לתשלום החודשי כעוסק מורשה.

 

מהם היתרונות של עוסק מורשה בהשוואה לעוסק פטור

היתרונות העיקריים לעוסק מורשה מול עוסק פטור הם:

 • תדמית טובה יותר.
 • אפשרות לקזז מע”מ.
 • מחזור העסקאות של עוסק מורשה אינו מוגבל.

על ההבדלים בין עוסק מרשה ועוסק פטור והשיקולים בעד או נגד ניתן לקרוא בקישור

http://www.ucan2.co.il/arc6.aspx

רו”ח יורם שיפר

זיו שיפר ושות’ – רואי חשבון

סניפים: חיפה – ת”א – טבריה

המאמר מאת רו"ח זיו כרסנטי

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". מפקח מס הכנסה בעברו ומומחה בפתרון מחלוקות וטיפול בענייני מס הכנסה. רו"ח זיו כרסנטי מנהל את הקשר מול רשויות המס, הוא נשוי ואב ל 3 ילדים.