הצהרת הון

המדריך להגשת הצהרת הון

המאמר מאת: רו”ח זיו כרסנטי

כל בעל עסק בישראל חייב להגיש הצהרת הון אחת לכמה שנים, על פי דרישת הרשויות. לכן, אם אתה עצמאי ויש לך עסק, ועדיין לא נדרשת למלא ולהגיש הצהרת הון לרשות המיסים, סביר להניח כי בעתיד הקרוב תקבל דרישה למילוי הצהרת הון. ככלל, פקיד השומה רשאי לדרוש הצהרת הון מכל אזרחי המדינה ולא רק מבעלי עסקים.
הצהרת הון היא למעשה דיווח לרשות המיסים על הנכסים הנמצאים בבעלותו של הנישום. ההצהרה משקפת את תמונת המצב של הנכסים וההתחייבויות של הנישום בתאריך מסוים. את הצהרת ההון מגישים לרשויות המס בישראל על פי דרישה, ורשות המיסים יכולה להשוות את ההכנסות והנכסים בבעלות הנישום, לדיווחים השנתיים ולהצהרות הון קודמות.

 

הצהרת הון – מידע כללי

לאחר פתיחת תיק במס הכנסה, וכמובן גם במע”מ ובביטוח לאומי, וללא קשר לצורת ההתאגדות העסקית, גודל העסק ומספר המועסקים בו, רשות המיסים שולחת דרישה למילוי הצהרת הון תוך 24-12 חודשים מיום הקמת העסק. פקיד השומה שולח את הדרישה להצהרת הון מתוקף סמכותו, שנקבעה בתקנות בסעיף 135 לפקודת מס הכנסה. מטרת ההצהרה היא לאמת את הנכסים שבבעלות הנישום.
דו”ח הצהרת הון משקף את ההון נטו של העצמאי (בעל/ת העסק). ההון נטו כולל את סך הנכסים, בניכוי סך ההתחייבויות של בעל העסק. את הצהרת ההון יש להגיש לרשות המיסים תוך 120 יום ממועד קבלת הדרישה. במרבית המקרים מקבלים דרישה להצהרת הון אחת לכמה שנים, לכן חשוב לשמור היטב על כל המסמכים, גם אם המסמכים לא קשורים לעסק, למשל קניית רכב פרטי, רכישת ריהוט חדש לבית, תיעוד קניית ומכירת ניירות ערך, קבלת פיצויים שונים, פדיון של תוכנית חיסכון, ירושות וכו’.

 

מי צריך להגיש הצהרת הון

מדי שנה שולחת רשות המיסים בישראל דרישה להגשת הצהרת הון לרבבות נישומים – עצמאים ושכירים כאחד. בדרך כלל עצמאים שפתחו עסק חדש, מקבלים דרישה להצהרת הון ראשונית בשנה או בשנתיים הראשונות. רשות המיסים שולחת דרישת הצהרת הון גם לשכירים רבים ולאזרחים שרכשו נכס יקר. רכישת נכס יקר עשויה לעורר את רשות המיסים לבחינת הכנסות העסק, על מנת לוודא כי כל ההכנסות מדווחות כראוי ועל פי חוק.
כדאי לדעת כי גם פעילות משמעותית במסחר בניירות ערך מהווה קריטריון לדרישת רשות המיסים למילוי הצהרת הון. אמנם משקיע ממוצע בבורסה לא נדרש להגיש דוחות למס הכנסה או למלא הצהרת הון, אך אם המשקיע עובר רף מסוים של פעילות בבורסה הוא נחשב לעוסק ועליו להגיש דוחות שונים למס הכנסה.

 

מבנה הטופס של הצהרת הון

מבנה הטופס של הצהרת הון ליחיד, לבני זוג או למשפחה, כולל דיווח מפורט על הרכוש בבעלות הנישום ועל התחייבויות הכספיות שלו לאנשים ולחברות. הדו”ח כולל בין היתר פירוט של:

  • נכסי מקרקעין כמו דירות, מגרשים וכו’.
  • רכוש כמו כלי רכב, תכשיטים וריהוט.
  • הון עצמי כמו מזומנים, תוכניות חיסכון, חיסכון פנסיוני וכו’.
  • התחייבויות כמו משכנתה, הלוואות, חיובים בכרטיסי אשראי ועוד.

ההפרש בין סך הנכסים בניכוי סך ההתחייבויות הוא הסך הכולל של ההון עליו מצהירים בפני רשות המיסים.

להורדת הטופס הצהרת הון (טופס 1219) לחצו כאן

 

מטרת דרישת הצהרת הון

המטרה העיקרית של הצהרת הון היא לאפשר לפקיד השומה לבדוק האם הדיווח של עוסק פטור, עוסק מורשה או נישום אחר, תואם להכנסות עליו דיווח, והאם הוא שילם את המיסים שהוטלו עליו על פי חוק. פקיד השומה יכול לאתר מקורות הכנסה נוספים של הנישום, למשל נכסים מניבים.

 

סיבות להפרשי הון

הצהרת ההון הראשונית נחשבת לחשובה מאוד, מאחר ומס הכנסה משווה את הצהרת ההון הנוכחית להצהרה הקודמת. אם יש הפרשי הון, יש לספק הסברים ומסמכים המוכיחים את מקורות ההכנסה שגרמו להפרש, אחרת רשות המיסים עלולה לחשוד בהעלמת מס ולנהל חקירה קפדנית של הנישום. לכן, אם מוכרים נכס שהתקבל בירושה, מקבלים פיצויים, פודים תוכנית חיסכון וכו’ – יש לדווח על כך ולציין זאת בהצהרת ההון.

 

להימנע מאיחור ומקנסות

איחור בהגשת הצהרת הון עלול להוביל לקנס. מומלץ לשמור על החוק ולהקפיד על הנחיות ופקודות רשויות המס. כדי להימנע מדיווח בעייתי או שגוי וכדי להימנע מבעיות עם רשויות המס – חשוב להיעזר ברואה חשבון מנוסה ומיומן.
הצוות המקצועי של משרד רואי חשבון זיו שיפר ושות’ , מתמחה בין היתר, במילוי והגשת הצהרת הון לעצמאים ולשכירים. המשרד פועל בתל אביב ובחיפה, ונמנה על משרדי רואי החשבון הגדולים והמובילים בישראל. בשנת 2018 המשרד בחיפה זכה לדירוג במקום השלישי בין המשרדים המובילים בצפון ולמקום
ה-34 בארץ.

 

המאמר מאת רו"ח זיו כרסנטי

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". מפקח מס הכנסה בעברו ומומחה בפתרון מחלוקות וטיפול בענייני מס הכנסה. רו"ח זיו כרסנטי מנהל את הקשר מול רשויות המס, הוא נשוי ואב ל 3 ילדים.