יועץ מס

קווים לדמותו של יועץ מס

המאמר מאת: רו”ח זיו כרסנטי

יועץ מס הוא איש מקצוע מוסמך, העוסק במתן ייעוץ לנישומים (כל בעל עסק) במגוון ענייני מס. תפקידו של יועץ המס הוא גם לייצג את הנישומים מול רשויות המס ולתת סיוע במילוי דוחות שונים שיש להגיש להן. יועץ מס יכול לספק שירות לעצמאים, לבעלי עסקים וחברות וגם לשכירים. יועצי מס שונים עשויים לבחור לתת שירות לפלחי אוכלוסייה שונים, לעיתים משום שיש להם יותר ניסיון בעבודה איתם.
רבים מתבלבלים בין התפקידים ותחומי האחריות של יועצי מס, לבין התפקיד והאחריות של רואי חשבון. בעזרת יועץ מס מנוסה ניתן לבצע תכנון מס כדי להפחית את תשלומי המס בדרכים חוקיות ומקובלות. חשוב לציין כי תכנון מס הוא חלק בלתי נפרד מניהול פיננסי של עסק או של חברה (של יחיד או של שותפים), ושיטת המס הנהוגה בישראל מכירה בזכותו של הנישום להפחית את תשלומי המס בדרכים חוקיות.
כדאי להיות מודעים להבדלים שבין התפקידים ותחומי האחריות של יועץ מס לבין רואה חשבון. קודם כל, יש הבדל משמעותי בהשכלה. רואה חשבון לומד חשבונאות וכלכלה לתואר ראשון במשך כ-4 שנים, ועליו לעבור מסכת מבחנים מפרכת ומאתגרת, לרבות מבחן של לשכת רואי החשבון, הנותנת לו את האישור הסופי לעבוד במקצוע. לעומת זאת, יועץ מס רוכש את השכלתו בקורס ממוקד, האורך כ-3-2 סמסטרים. בסיום הלימודים עליו לעבור בהצלחה את הבחינות הנערכות על ידי מועצת יועצי המס, כדי לקבל דיפלומה של יועץ מס מוסמך ומורשה.

 

מה זה בדיוק ייעוץ מס

ההגדרה הכללית של יועץ מס היא אדם העוסק במתן ייעוץ בענייני מיסים ובייצוג נישומים בפני רשויות המס בארץ. יועץ מס בארץ יכול לייצג את הנישום גם בפני רשויות מס בחו”ל. מדובר באיש מקצוע מנוסה המתמחה בענייני מיסים, ומעבר לייעוץ ולייצוג נישומים הוא עוסק במילוי דוחות שיש להגיש לרשויות המס, לרבות דו”ח שנתי, ומתוקף תפקידו הוא מייעץ ומסייע לעסקים ולחברות להתנהל נכון ועל פי התקנות, הנהלים והחוקים.

 

יועץ מס – תפקידים ותחומי אחריות

יועץ מס הוא בוגר לימודי תעודה המתקיימים בדרך כלל פעמיים בשבוע במשך כשנה. את הדיפלומה הוא מקבל לאחר מעבר מוצלח של בחינה בתיאום מס, הוא רשאי לייצג נישומים בפני מס הכנסה ומע”מ.
התפקיד ותחומי האחריות של יועץ מס הם:

  • ייעוץ בענייני מיסים לעצמאים, לבעלי עסקים ולשכירים.
  • ייצוג נישומים בפני רשויות המס (מס הכנסה ומע”מ).
  • סיוע במילוי דוחות שונים לרשויות המס.
  • הגשת דוחות לרשויות המס בשם הלקוח.
  • בדיקת החזרי מס.
  • תכנון מס בישראל או תכנון מס בינלאומי.

 

רואה חשבון – תפקידים ותחומי אחריות

בדומה ליועץ מס, גם לרואה חשבון יש ידע מקיף בתחום המיסים, והוא מעניק שירות בתחומי המיסוי ליחידים, לעצמאים, לחברות ולתאגידים. רואה חשבון הוא איש מקצוע מוסמך בעל תואר אקדמי. רואי חשבון מתמחים בכל תחומי החשבונאות והמיסוי, הם עוברים התמחות במשך שנתיים והם רשאים לייעץ ולייצג נישומים בפני כל רשויות המס, כולל ביטוח לאומי, מס הכנסה ומע”מ.

לרואה חשבון יש ידע מעמיק ומקיף, בין תחומי ההתמחות שלו – ייעוץ עסקי, ייצוג בפני רשויות המס, מילוי והגשת דוחות לרשות המיסים, ייעוץ וסיוע בהקמת עסק חדש, תכנון ותיאום מס, ייעוץ בנושאי אשראי ומימון, חשבות שכר, הפקת תלושי שכר לעובדים, ייעוץ מס בפרישה מהעבודה ועוד.

 

יועץ מס בפרישה

אחד התפקידים החשובים של יועצי מס ורואי חשבון הוא ייעוץ לאנשים לפני פרישה. יועץ מס בפרישה מסייע לגמלאי לעתיד לבצע תכנון מס אופטימלי לפני הפרישה מהעבודה כדי לממש את מלוא הזכויות המגיעות על פי חוק וכדי לקבל פטורים והטבות באמצעותם ניתן לחסוך עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים.

 

מה ההבדל בין יועץ מס לרואה חשבון

באופן כללי, רואה חשבון הוא בעל השכלה אקדמית והידע שלו מקיף יותר, לכן גם תחומי האחריות שלו גדולים יותר בהשוואה לתחומי האחריות של יועץ מס. כדי להפוך ליועץ מס יש לעבור קורס שנתי ממוקד ולעבוד בהצלחה מבחן. כמו כן, שכר הטרחה של רואי החשבון לרוב גבוה יותר מעלות שכר הטרחה של יועץ מס.

 

יועץ מס בינלאומי – מידע כללי

מיסוי בינלאומי הוא תחום מורכב ומאתגר המחייב ידע וניסיון עשיר, ויועץ מס בינלאומי מספק שירות מקצועי וחשוב לתאגידי ענק, לארגונים בינלאומיים, לחברות, לעסקים קטנים ובינוניים וללקוחות פרטיים. מדינת ישראל חתמה על אמנות מס עם מדינות רבות בעולם, לכן המידע עובר במהירות בין רשויות המס בארץ לרשויות המס במדינות מעבר לים, וכדי להתנהל נכון ובהתאם לחוקים בארץ ובחו”ל, חשוב לבצע תכנון מס בינלאומי כדי להפחית את נטל תשלומי המס ולמזער את חבות המס בדרכים חוקיות.
אם אתם מחפשים יועץ מס מקצועי, אמין ומנוסה הגעתם למקום הנכון – משרד רואי חשבון זיו שיפר ושות’ מעסיק עשרות רואי חשבון ויועצי מס מוסמכים ומנוסים, והמשרד מספק שירות מלא ומקיף לכל סוגי העסקים בפריסה ארצית רחבה.

היכנסו לסרטון הסבר של רואה חשבון יורם שיפר על תכנון מס 

המאמר מאת רו"ח זיו כרסנטי

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". מפקח מס הכנסה בעברו ומומחה בפתרון מחלוקות וטיפול בענייני מס הכנסה. רו"ח זיו כרסנטי מנהל את הקשר מול רשויות המס, הוא נשוי ואב ל 3 ילדים.

סניפים
חיפה
יוחנן הסנדלר 20, חיפה
תל אביב
רח' חומה ומגדל 16 בית יואל קומה 1
טבריה
רח' יוחנן בן זכאי 41 טבריה