לאן הולכת הבנקאות הפרטית?

מה הכיוונים העתידיים בעולם הבנקאות הפרקטית בחול לאחר המשברים?

המאמר מאת: רו"ח יורם שיפר

עולם הבנקאות הפרטית, המסחרית והקמעונאית חבו משברים גדולים בשנה האחרונה.

המשבר הכלכלי שהתחיל עם קריסת ליהמן ברדרס, פשיטות רגל של עשרות רבות של בנקים ברחבי העולם (מעל 100 בנקים מתחילת השנה), משבר הנדל"ן והאשראי, פגיעת הסודיות הבנקאית בבנק UBS השוויצרי ועוד, השאירו אדמה חרוכה בעולם הבנקאות.

מהו עתיד הבנקאות הפרטית והמסחרית?

כיום, ישנם כמה נקודות שמובילות את עולם הבנקאות על סוגיו השונים, תיאור כל נקודה נעשה בקצרה:

 

הלבנת הון

חוקים ותקנות חדשים מגבירים את האכיפה ושיתופי המידע בכל הקשור להלבנת הון. אם בעבר היה פשוט יחסית להלבין הון בעזרת בניית מבנים מתוחכמים- פתיחת חשבונות בנק בחו"ל והקמת חברות בחו"ל (עיין ערך בנק פועלים סניף הירקון וארכאדי גיידמק) כיום המצב שונה. הבנקים בעולם הכניסו פרוטוקולים ונהלי עבודה לצמצום הון שחור, לדוגמא- דיווח לרשויות הנלחמות בהלבנת הון על מעבר כספים חשודים, מעקב אחר העברות כספים ודרישה מלקוחות לספק הסברים ומסמכים לכל העברה\קבלה של כסף חריג. בנוסף, חקירות גלובליות של משרדים ממשלתיים למניעת הלבנת הון הולכים וגדלים יחד עם התקציבים להפעלתן.לקוחות שמסתבכים עם רשויות להלבנות הון בעולם-אין להם הרבה סיכוי וסביר להניח שבסופו של דבר הם יתפסו.

 

שמירת סודיות בנקאית

דרישה חד משמעית מארה"ב, ארגון ה-OECD והאיחוד האירופאי למדינות שנחשבות כמעוז האחרון של שמירת סודיות כגון שוויץ,ליכטנשטיין,לוקסמבורג ,BVI וסינגפור לחשוף חשבונות בנק של לקוחות החשודים בהעלמות מס פליליות. המאבק חסר הפשרות בין רשויות המס האמריקאיות לבין הבנק השוויצרי הגדול UBS הראו לכל ממשלות העולם והבנקים בעולם שאין אין להם סיכוי בהגנה על לקוחות חשודים בפעילות פלילית של הונאות מס והלבנת הון ושכדאי לשתף פעולה.

 

השקעות

עולם השקעות הפיננסיות והריאליות עבר את המשברים החזקים ביותר. קריסת השווקים הפיננסים והתאוששותם בחודשים האחרונים,השאירו משקיעים רבים אובדי עצות. קריסת בנק ליהמן ברודרס ואח"כ הונאת של מיידוף גרמה לחוסר אמון בין המשקיעים ולקוחות הבנקים לבין הבנקים עצמם. ההשפעות על עולם הבנקאות עדיין בהתהוות אבל אין ספק שהשמרניות,החשדנות וחוסר הוודאות שולטים כיום בעולם ההשקעות. סביבת ריבית נמוכה בעולם (יורו, דולר ויין) משפיעות גם כן על התנודתיות ועל מצב הרוח של המשקיעים. נקודה מעניינת היא שיועצי השקעות בבנקים מפחדים להמילץ ללקוחותיהם להיכנס להשקעות במניות או במכשירים עם סיכונים, הם לא רוצים להיות במצב שהיו בו בשנה האחרונות, מצב בו לקוחותיהם הפסידו כסף רב והזעם הופנה אליהם.עוד בהמשך..?

 

אשראי

התפקיד המרכזי של בנים בעולם הינו מתן אשראי ללקוחות. השיתוק במתן אשראים פגע קשה בכלכלה העולמית. בתחילת 2009 בנקים בכל העולם הפסיקו כמעט לחלוטין במתן אשראי ללקוחות עסקיים ולקוחות פרטיים. שוק הנדל"ן חבה את משבר האשראי בצורה החזקה ביותר ואלפי פרויקטים נתקעו בלא ממון להמשך. אחת הבעיות החמורות בותר היא שגם כיום בנקים צמצמו את קווי האשראי בינם לבין עצמם ובכל בעצם חונקים את שוק האשראי.

 

בכתבות הבאות ארחיב ואפרט אודות כל נקודה.

 

משרד GBO גלובל בנקינג אופשור מומחה בבנקאות פרטית חו"ל, פתיחת חשבון בנק בחו"ל, בהקמת חברה בחו"ל ועוד.
WWW.GLOBAL-BANKING-OFFSHORE.CO.IL

שיווק באינטרנט
משרד GBO
גלובל בנקינג אופשור (Global Banking Offshore) הינו משרד מוביל המציעה פתרונות מתקדמים להקמת חברה בחו"ל  במגוון רחב של מדינות, כולל מדינות המשמשות כמקלטי מס. אנו מקימים סוגים שונים של חברות זרות בהתאם לצרכיך העסקיים והפרטיים, אנו מתמחים בעיקר בפתיחת חשבון בנק בחו"ל , קפריסין הונג קונג, שוויץ, ארה"ב, סינגפור, לוקסמבורג, אנגליה, ג'רסי
מקור המאמר: www.Articles.co.il – מאמרים לשימוש חופשי

המאמר מאת רו"ח יורם שיפר

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". רו"ח יורם שיפר הינו יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2 , invoice4u ועוד כמה וכמה מערכות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה. הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים, נשוי, אב ל 3 ילדים ובסך הכול ממש שמח בחלקו.