מכפיל רווח

המאמר מאת: רו”ח זיו כרסנטי

מה זה מכפיל רווח? מהי הנוסחה לחישוב P/E Ratio? מה השימושים הנפוצים ביותר במכפיל רווח וכיצד זה קשור להערכת שווי של חברות ולחישוב החזר ההשקעה שלכם? האם החישוב מדויק ויכול לסייע לכם בניתוח כדאיות ההשקעה ובהערכת שווי מניות של חברה מסוימת? אילו תובנות ניתן להסיק מחישוב מכפיל רווח? הכנו עבורכם מדריך מקצועי בנושא.

כל אדם שמתחיל את צעדיו הראשוניים בתחום ההשקעות חייב ללמוד ולהכיר מושגים שונים כדי לבחור נכון את השקעותיו ועל מנת לייצר תשואה ולהרוויח היטב. בכל השקעה חייבים לבדוק מראש נושאים בוערים ומרכזיים כמו מתי הצפי להגיע לרווח ששווה את סכום ההשקעה הראשוני שביצעתם, כלומר בתוך כמה שנים תוכלו להחזיר את ההשקעה שביצעתם מתוך הרווחים שתפיקו בגין ההשקעה, בין אם השקעתם בנדל”ן ובין אם השקעתם בחברה, במניות או במכשיר השקעה אחר בשוק ההון, ובדיוק כאן נכנס לתמונה המושג מכפיל רווח.

מה זה מכפיל רווח?

ובכן, מכפיל רווח, באנגלית P/E Ratio, הוא מדד כלכלי המשמש בעיקר להערכת שווי של חברות. המדד הכלכלי מוגדר כיחס שבין שווי השוק של חברה מסוימת לבין הרווח הנקי שהחברה השיגה בשנת המס האחרונה. הכלי משמש בין היתר בניתוח כדאיות השקעה ובמיוחד לצורך הערכת שווי של מניות. יחד עם זאת, למרות חשיבות מדד מכפיל הרווח יש לזכור כי ישנם פרמטרים רבים נוספים שיש להתייחס אליהם כאשר בוחנים את כדאיות ההשקעה.

באופן כללי, מכפיל רווח הוא מושג כלכלי נפוץ ושימוש בקרב אנליסטים ומשקיעים, המושג השכיח משמש כחלק מרכזי בעת הערכת שווי של חברה כלשהי מאחר שמחשבים את המדד באמצעות הרווח הנקי שהחברה פרסמה בתקופת הפעילות האחרונה שלה. לכן, המכפיל מציג בפועל האם המניה של החברה נסחרת במחיר יקר או במחיר זול, ובנוסף תוכלו לחשב בכמה שנים תחזירו את ההשקעה במניה בהתאם למצב הרווחיות הנוכחי, לכן ככל שהמכפיל נמוך יותר כך תוכלו להחזיר את הון ההשקעה שלכם בזמן קצר ומהיר יותר.

בפועל, משקיעים ואנליסטים מחשבים את מכפיל הרווח בשלב מקדים כדי לקבל אינדיקציה לכדאיות ההשקעה. החישוב של מכפיל הרווח הוא קל ואין צורך להתמודד עם נוסחאות מורכבות. במילים אחרות, כאשר אתם מתכננים להשקיע בחברה מסוימת, בנכסי נדל”ן או בשוק ההון – כדאי לחשב את המכפיל על מנת לבחון מתי תכסו את ההשקעה הראשונית ומתי תגיעו לרווח ששווה את סכום ההשקעה הנדרש בנכס כלשהו.

כיצד מחשבים מכפיל רווח?

החישוב של מכפיל רווח הוא פשוט למדי, לכן המדד הכלכלי מהווה אינדיקציה ראשונית לבדיקת כדאיות ההשקעה, אך יש להסתמך על נתונים נוספים כדי לקבל החלטה נכונה. באמצעות חישוב המכפיל ניתן לקבל את היחס בין הרווח הנקי של המניה לבין שווי השוק שלה. אם אתם רוצים לחשב את המכפיל השנתי של מניה מסוימת הנסחרת בבורסה עליכם לקחת את שווי השוק של המניה ולחלק אותו ברווח הנקי של המניה ב-12 החודשים האחרונים.

נוסחת החישוב היא: מכפיל רווח = שווי שוק / רווח נקי.

דוגמה לחישוב המכפיל: נניח והמניה של חברה מסוימת נסחרת במחיר של 100 ₪, והרווח למניה הוא 10 ₪ ב-12 החודשים האחרונים. במקרה זה מכפיל הרווח עומד על 10.

דוגמה נוספת לחישוב מכפיל הרווח: נניח ושווי השוק של החברה עומד על 100 מיליון ₪ והרווח הנקי בשנה האחרונה הוא 10 מיליון ₪. במקרה זה מכפיל הרווח הינו 10 והמשקיעים יהיו מוכנים לשלם 10 ₪ עבור כל שקל רווח שהחברה מייצרת.

כאשר מתקבלת תוצאה של מכפיל גבוה המשקיע עשוי להימנע מהשקעה במניה של החברה, אך בפועל יש לא מעט מניות שנסחרות בבורסה במכפיל גבוה מאוד העומד על 50 ולמעלה מכך, למשל חלק מחברות הטכנולוגיה המובילות. לכן, יש להתייחס לשיעור המכפיל בשתי דרכים, מאחר ומכפיל גבוה יכול להעיד על צפי של המשקיעים והאנליסטים לכך שהחברה תשיג רווחים עתידיים גבוהים.

נכון, כאשר בודקים טבלאות המשוות את מכפילי הרווח של מניות שונות הנסחרות בבורסה ניתן לראות מניות עם מכפיל נמוך מ-10 ואפילו מכפיל נמוך מתחת ל-7 לעומת מניות עם מכפיל מעל 50, אך לא בטוח ששווה להשקיע דווקא במניות עם המכפיל הנמוך לכן הדרך הנכונה היא להשוות את המכפילים של חברות דומות עם מאפיינים דומים, למשל השוואה בין חברות מתחרות העוסקות בסחר אלקטרוני. אם משווים את המכפיל בין חברות שונות הפועלות בענפי עיסוק שונים ולכל חברה יש מאפייני צמיחה אחרים, הרי ההשוואה עלולה לגרום להסקת תובנות שגויות.

שימושים נפוצים למכפיל רווח

כפי שציינו, מכפיל רווח הוא מדד כלכלי המשמש להערכת שווי חברות וזאת באמצעות השוואה שווי החברה הנבדקת לשווי של חברות אחרות באותו ענף ותחום פעילות עסקית. כאשר מחשבים מכפיל גבוה לחברה מסוימת בהשוואה למכפיל הרווח של חברות מתחרות באותו ענף, המשקיעים עשויים להגיע למסקנה שהחברה יקרה מדי, ואם המכפיל של החברה נמוך בהשוואה למכפילים של חברות מתחרות, המשקיעים יסיקו כי החברה זולה מדי.

כאשר משקיעים מנוסים מתכננים את תיק ההשקעות שלהם במניות הנסחרות בבורסה, הם נעזרים במכפיל הרווח כדי לבחון את כדאיות ההשקעה המתוכננת, אך הם אינם מסתמכים רק על המכפיל והם מסתייעים בכלים נוספים ובוחנים פרמטרים חשובים אחרים כמו מה הרקע של החברה, מהו תחום הפעילות של החברה, מה קצב הצמיחה בענף ועוד. לכן, המכפיל הוא רק כלי אחד בארסנל הכלים של משקיעים ואנליסטים, ולרוב משתמשים בו לצורך הערכה ראשוניות לכדאיות ההשקעה בגלל קלות החישוב של המכפיל, אך חשוב לזכור כי הוא אינו מספק תמנה מלאה ואין להסתמך רק עליו בעת בדיקת כדאיות ההשקעה.

השימוש המרכזי הנוסף במכפיל הרווח הוא הערכת הציפיות בשוק לגבי רווחים עתידיים של החברה. כאשר עוקבים אחר ביצועי מניות החברות הנסחרות בבורסה ניתן למצוא חברות רווחיות שנסחרות במכפיל נמוך יחסית בשווקים המסורתיים, ובנוסף ניתן לאתר חברות שכמעט ואינן מייצרות רווחים שיש להן מכפיל גבוה מאוד. לכן, תמיד יש להשוות מכפילים של חברות בעלות מאפיינים דומים יחסית, ויש להתייחס גם לפרמטרים אחרים כמו שיעור המכפיל המקובל בענף, מכפיל היסטורי ושיעור הרווח העתידי. כמו כן, אין לוותר על עיון ובדיקת דוחות החברה, שיעור הרווחיות שלה, צפי לרווחים עתידיים, חובות פתוחים, שינויי מגמה בתוצאות הפעילות של החברה וכד’.

האם חישוב מכפיל הרווח מספיק?

אין להסתפק רק בחישוב מכפיל הרווח כדי לבחון את כדאיות ההשקעה בחברה, במניות או בנכס אחר. תוצאת המכפיל מספקת תובנה מהירה ומקדימה בלבד לכדאיות ההשקעה אך המידע שטוח יחסית ואינו משקף את התמונה המלאה.

לכן, בכל השקעה יש להשתמש במכפיל הרווח יחד עם כלים נוספים כמו היוון תזרים המזומנים של החברה, צפי הרווחים לשנים הקרובות (בדרך כלל לחמש שנים קדימה), הערכת שווי נכסי החברה ועוד. בנוסף יש להתייחס למכפיל הענף, לתנאי השוק המשתנים כולל ריבית ואינפלציה, לרגולציה בענף ולגורמים משפיעים נוספים. כאשר מבצעים הערכת שווי וכדאיות המבוססת על מספר כלים מקבלים תמונת מצב מקיפה על החברה ושוויה, לעומת המכפיל שמספק תמונה שטוחה וצרה יחסית.

מסיבה זו מומלץ לפנות למשרד רואי חשבון זיו שיפר ושות’ המתמחה בין היתר בהערכת שווי חברה. בעזרת צוות המומחים של משרד רואי חשבון זיו שיפר ושות’ מקבלים תמונת מצב עדכנית ומלאה על חברה מסוימת, לאחר ניתוח ומחקר מעמיק וצוות מקצועי שעובד על דוחות החברה ומנתח את ביצועיה. לחצו על הקישור למידע על שירותי הערכת שווי חברה.

הגדרות נוספות למכפיל רווח

מכפיל רווח חיובי – מאפיין את רוב החברות שנסחרות בבורסה, זהו מכפיל עם תוצאה חיובית.

מכפיל רווח שלילי – תוצאה שלילית עשויה להעיד על חברה שנקלעה להפסדים או נמצאת בסיכון גבוה לפשיטת רגל, אך יש להתייחס לתמונה המקיפה והכוללת כיוון שמכפיל שלילי עשוי להעיד על חברה בדרך לצמיחה מהירה.

מכפיל רווח עתידי – חישוב המכפיל של חברה מסוימת שפרסמה תחזית רווח עדכנית. בחישוב זה לוקחים את שני הרבעונים האחרונים של החברה ומשקללים יחד עם שני הרבעונים העתידיים כדי לקבל תמונת מצב מדויקת יחסית לגבי כדאיות ההשקעה.

לסיכום, מכפיל רווח הוא כלי חשוב ויעיל לצורך הערכת שווי חברה והוא מאפשר למשקיעים להעריך את שווי החברה וכדאיות ההשקעה על בסיס ביצועיה הפיננסיים. יש להתייחס לגורמים משפיעים נוספים ולשקלל את המידע כדי לקבל החלטה נכונה.

למידע נוסף הנכם מוזמנים לפנות למשרד רואי חשבון זיו שיפר ושות’.

 

סניפים
חיפה
יוחנן הסנדלר 20, חיפה
תל אביב
רח' חומה ומגדל 16 בית יואל קומה 1
טבריה
רח' יוחנן בן זכאי 41 טבריה