עסקת אקראי

המאמר מאת: רו”ח יורם שיפר

מהם המבחנים לקביעת עיסקה אקראית בעלת אופי מסחרי או האם בניית דירה פרטית ומכירתה ברווח תוביל בהכרח לפטור ממס רווח הון בשל הפטור הניתן לדירת מגורים או שמא אדם פרטי שקונה ומוכר ני”ע בבורסה פטור ממס אשר היה חל עליו אילו היה מוגדר כעסק.

קיימים מקרים רבים בהם נקבע ע”י רשויות המס ובתי משפט כי פעולות שנעשו בידי אנשים פרטיים יחויבו במס כאילו בוצעו על ידי בעל עסק.

ההבדל במס הינו משמעותי כמו לדוגמא – אדם פרטי שמכר דירת מגורים יהיה פטור ממס על הרווח שנוצר לו (בהתקיים תנאים שונים המוגדרים בחוק מס שבח) ואילו קבלן המוכר דירה כזו יחויב במס המגיע כמעט ל – 50% ועוד דמי ביטוח לאומי (להלן “מס עסקי”).

מהם המקרים?

בחוק קיים מונח “עסקה אקראית בעלת אופי מסחרי” , המונח הזה מתאים לאדם שביצע פעולה שלכאורה איננה מסחרית , אולם רואים אותו כאילו ביצע אותה במישור העסקי.

לדוגמא,מתווך רכש דירה ומכר אותה,אדם פרטי קנה ומכר מניות בבורסה – בהתקיים מספר מבחנים יראו את הפעולות הללו כפעולות עסקיות שיחויב ב”מס עסקי”.

 

מהם המבחנים (כל המבחנים נקבעו בפסקי דין של בתי המשפט בישראל)?

  1. טיב או אופי הנכס – האם הנכס מוחזק לטווח ארוך או טווח קצר?
  2. תדירות הפעולות/עסקאות – מספר רב של פעולות מעיד על פעילות עסקית.
  3. ההיקף הכספי של העסקאות – ככל שההיקף הכספי גבוה יותר , מעיד הדבר על פעילות עסקית.
  4. אופי המימון – מקור המימון , טווח המימון.
  5. תקופת האחזקה בנכס – תקופת החזקה קצרה מעידה על אופי עסקי.
  6. בקיאות בתחום בו מבוצעת העסקה – גם בקיאות של יועץ תיחשב לעניין מבחן זה.
  7. קיום מנגנון או פעילות קבועה ונמשכת – קיומו של משרד, רישום הפעולות בהנהלת חשבונות , צוות ניהול וכדומה.

לא מעט אנשים מבצעים פעולות אשר יכולות להיחשב כעסקיות ללא קבלת יעוץ מתאים ובבוא היום , מגלים כי שלטונות המס רובצים לפתחם עם שומות ודרישות תשלום גבוהות כמו למשל הגב’ הדר מזרחי אשר בנתה בית בגיל 20 , המימון , הביצוע והמכירה היו של האב שהינו קבלן בניין ונדרשה לשלם סכומים המגיעים לכדי 1,500,000 ₪ כמעט 7 (!) שנים לאחר ביצוע המכירה.

מה נגמר בבית המשפט?

ניתן לקרוא את פסק הדין שפורסם באתר http://www.capitax.co.il/

המאמר מאת רו"ח יורם שיפר

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". רו"ח יורם שיפר הינו יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2 , invoice4u ועוד כמה וכמה מערכות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה. הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים, נשוי, אב ל 3 ילדים ובסך הכול ממש שמח בחלקו.