נכיון צ'קים

המאמר מאת: רו”ח יורם שיפר

שירותי ניכיון צ’קים מאפשרים המרה של צקים עתידיים לתקבולים מיידיים. ברמה המעשית, באמצעות ניכיון צ’קים ניתן להעביר צ’ק דחוי לחברה ולקבל תמורתו כסף מזומן. זו היא שיטה חוקית למהדרין המקובלת מאוד עבור לקוחות במגזר הפרטי והעסקי. שירותים אלו הם חלק בלתי נפרד מהשימוש התכוף בהמחאות שניתנות להסב. למעשה, המחאה היא בין אמצעי התשלום הנפוצים בעולם ובישראל השימוש בה מוסדר במסגרת דיני שטרות ובחוק “שיקים ללא כיסוי, תשמ”א-1981”.

 

המחאה היא שטר באמצעותו יכולים אדם או ישות משפטית להורות לבנק למשוך מחשבונם כסף המיועד עבור צד ג’, בזמן שנקבע מראש. הנושא של הזמן הוא הקריטי ביותר בכתיבת המחאות משום יש לו משמעות גדולה. ככל שהמועד הנקוב על הצ’ק רחוק יותר, כך השימוש בו הופך להיות פחות אפקטיבי. במילים אחרות, המחאה עם תאריך פרעון רחוק היא לא יותר מנייר חסר תועלת. על הפער הזה בדיוק עונים שירותי ניכיון צ’קים.

 

כיצד פועלים שירותי ניכיון צ’קים ולמי הם מתאימים?

המונח מייצג שירות פשוט של הסבת המחאה על ידי הנפרע לצד ג’ כלשהו, בתמורה הפחותה מהסכום הנקוב. ההפחתה בתמורה היא העמלה אותה משלם הלקוח עבור השירות. צד ג’ במקרה הזה יכול להיות בנק או חברה פרטית, לכן שירותים אלו מתאימים גם לבעלי עסקים המעוניינים לשמור על תזרים המזומנים שלהם. ניכיון צ’ק הוא סוג של הלוואה שנותן צד ג’ לנפרע: הרווח הצפוי לצד ג’ מתוך העסקה מקביל לריבית על ההלוואה, אך הביטוי שלו הוא ההפרש בין הסכום הנקוב על הצ’ק לבין התמורה לנפרד על ידי אותו צד ג’.

 

זו צורת מימון פופולארית שיכולה להוות אלטרנטיבה יוצאת דופן להלוואות הרגילות מהבנק. בית העסק מקבל באמצעות שירותי הניכיון את ערכו הכספי של צ’ק דחוי, במינימום של התעסקות, תשלומי ריביות או בזבוז של זמן. התשלום היחיד הוא ריבית עבור הזמן שנשאר עד למועד הפרעון המופיע על גבי ההמחאה. ככל שמועד הפרעון רחוק יותר, כך הריבית אותה גובים עבור השירות צפויה לעלות. בנוסף, העמלה והריבית תלויים בגוף המציעים את השירות, בבית העסק וגם בהמחאה עצמה. צ’ק לגביו קיים סיכון שהוא לא יכובד דורש גם עמלה וריביות גבוהות יותר.

 

היתרונות של ניכיון צ’קים מסחריים

פריטת צקים מסחריים מבטיחים מסגרת אשראי המתבססת על הצ’קים הדחויים המגיעים לידי בית העסק. היתרון העיקרי הוא האפשרות של המרת תקבול עתידי למזומן, אולם יש גם יתרון הבא לידי ביטוי ביכולת של בעל העסק להגדיל את היקף הפעילות ללא העמדת בטחונות נוספים. העסק מקבל הנחת מזומן מספקים, מקדים תשלומים וכך יכול להחזיר את ההשקעה בריבית או בעמלה על שירותיו. בנוסף, בעל עסק המשתמש בשירות יכול להמשיך ולהציע ללקוחות תנאי אשראי ייחודיים.

לסיכום, רוב שוק הניכיון מתבסס על צ’קים מסחריים אולם את ההצלחה שלו ניתן לראות גם בקרב לקוחות פרטיים. כל הגורמים המעורבים נהנים משוק חופשי ומשוכלל ומרוויחים יתרונות רבים.

המאמר מאת רו"ח יורם שיפר

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". רו"ח יורם שיפר הינו יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2 , invoice4u ועוד כמה וכמה מערכות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה. הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים, נשוי, אב ל 3 ילדים ובסך הכול ממש שמח בחלקו.

סניפים
חיפה
יוחנן הסנדלר 20, חיפה
תל אביב
רח' חומה ומגדל 16 בית יואל קומה 1
טבריה
רח' יוחנן בן זכאי 41 טבריה