פנסיה חובה לעצמאים

המאמר מאת: רו"ח יורם שיפר

החל מחודש 1/2017 העצמאים נדרשים לחסוך לפנסיה.

זו איננה שאלה של בחירה. מעתה זוהי חובה. החוק הוא סוג של המשך לתהליך הסדרת הפנסיה לכלל העובדים במשק, שהחל לפני 8 שנים כאשר נחקק חוק הפרשת פנסיה חובה לשכירים.
בישראל יש כ – 400 אלף עצמאים, המהווים 12.5% מכלל המועסקים במשק. החוק חל על בני 21 עד 60, המנהלים עסק עצמאי למעלה משנתיים.
כמה נידרש לחסוך?
4.45%  מההכנסה עד מחצית השכר הממוצע במשק (קרוב ל- 5000 שקלים) ו-12.55% על השכר שבין מחצית השכר הממוצע ועד גובה השכר הממוצע במשק.

מעבר לזה , שיעור ההפקדה המינימלי יהיה בגובה 8.5% מהשכר הממוצע במשק – אנו ממליצים בחום להפקיד סכומים גבוהים יותר ביחס להכנסה ככל שהיא גבוהה יותר.

את ההפקדות יש לבצע עד לפני תום כל שנת מס, חובת ההפקדה כעצמאי חלה גם אם העצמאי עובד בנוסף כשכיר אולם, ניתן להפחית את הסכומים שהפקיד כשכיר.

מי שגילו 55 שנים ביום 1/1/2017 אינו חייב בהפקדה או מי שטרם מלאו לו 21 או מי שהגיע לגיל פרישה מוקדמת כמשמעותו בחוק גיל פרישה (גיל 60).
דמי הביטוח הלאומי משתנים מעט אף הם. למי שמרוויח עד כ-60,000 שקלים לחודש, שיעור דמי הביטוח יעמוד על 2.87% במקום 6.72% מהשכר, כך שההפרשה לפנסיה מתקזזת עם החיסכון בדמי ביטוח לאומי ומצד שני, מי שמרוויח מעל 60,000 שקלים, דמי הביטוח יעלו ב-1.65%.

יש לזכור שהפקדת סכומי המינימום הללו תקנה פנסיה נמוכה מאד ורצוי לאזן את ההפקדות מול צרכי המחייה שלכם כפנסיונרים לעתיד.

ניתן לבצע את ההפקדות באופן חודשי או אחת לשנה , מי שלא יפקיד את סכומי המינימום יאלץ לשלם קנסות.

לצורך ביצוע ההפקדות יש לפנות לסוכן ביטוח ורצוי אף להתייעץ עם יועץ פנסיוני אשר יתאים לכל אחד את המסלול המתאים לו לפי התנאים הספציפיים לכל אחד באופן אישי.

משיכת דמי אבטלה
נקבעו תנאים בהם עצמאי מובטל יוכל למשוך כספים מהחיסכון שיצר.
מובטל – מי שחדל לעסוק במשלח ידו, אן עצמאי שסגר את עסקו או עצמאי שהגיע לגיל פרישה.

המאמר מאת רו"ח יורם שיפר

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". רו"ח יורם שיפר הינו יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2 , invoice4u ועוד כמה וכמה מערכות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה. הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים, נשוי, אב ל 3 ילדים ובסך הכול ממש שמח בחלקו.