10 טיפים לבחירת משרד רואי חשבון

המאמר מאת: יורם שיפר

רואה חשבון הוא איש מקצוע מוסמך ומיומן המספק שירותים הכרחיים לכל עסק, קטן, בינוני או גדול. רואה חשבון אחראי על הפקת דוחות כספיים ובדיקת הנתונים המשקפים את מצבו הפיננסי של העסק, הוא מגיש לרשויות המס דוחות נחוצים ומסייע לבעל העסק בניהול פיננסי תקין. כמו כן הוא מייצג את הנישום בפני רשויות המס כולל ביטוח לאומי, מייעץ ועוזר לבעל העסק לקבל החלטות שקולות ואחראיות יותר ומעניק ייעוץ מס.
כדי לבחור נכון רואה חשבון המתאים לעסק שלכם עליכם להתייחס לטיפים ולשיקולים הבאים.

קחו בחשבון: שיידע לעבוד עם עסקים קטנים, שיהיה לו אתר אינטרנט ושיעדכן על שינויים בחוק ועוד…

לכתבה של רו”ח יורם שיפר על בחירת רואה חשבון בעיתון מעריב – לחץ כאן

 

המלצות על רואה חשבון מקצועי ואמין

בחירה נכונה של רואה חשבון לעסק מתחילה בסקר שוק, כדאי לבקש המלצות על משרד רואה חשבון מהסביבה הקרובה כמו קרובי משפחה, קולגות, חברים וכו’. לאחר סינון ראשוני תוכלו להישאר עם רשימה של 5 רואי חשבון מומלצים וקל יותר לבדוק את האינפורמציה לגביהם ולקבל החלטה מי מהם מתאים כרואה חשבון לעסק שלכם.

התמחויות מקצועיות

יש רואי חשבון פסיביים המתמקדים רק במילוי והגשת דוחות שונים, ויש רואי חשבון אקטיביים המספקים מעטפת שירותים רחבה יותר ללקוח כמו ייעוץ פיננסי ועסקי, ייעוץ ותיאום מס, ייצוג שוטף מול רשויות המס ועוד. עסק קטן יכול להסתפק ברואה חשבון פסיבי אך תמיד כדאי לבחור משרד רואי חשבון אקטיבי המלווה אתכם ומציע ייעוץ בנושאים חשבונאיים ואחרים וייצוג בפני רשויות המס.
כאשר בוחרים רואה חשבון מומלץ לשאול אותו היכן הוא ביצע את ההתמחות המקצועית שלו, ועליכם לזכור כי יש תחומים חשבונאיים ייחודיים, לכן ההתמחות המקצועית יכולה להעיד על הידע והניסיון שיש לרואה החשבון.

קשרים אישיים

הרבה רואי חשבון טוענים כי יש להם קשר אישי עם בכירים ברשויות המס, אך בפועל לא לכולם יש באמת קשרים במס הכנסה ובמע”מ. כדאי לברר נושא זה מראש ומומלץ לבחור רו”ח עם קשרים טובים ברשויות השונות שיכול לסייע לכם בעת הצורך וברגע האמת. למעשה, כאשר בוחרים משרד רואי חשבון ותיק כך למעשה בוחרים רואה חשבון מוכר ובעל מעמד וקשרים ברשויות המס.

עדכונים ודיווחים שוטפים

רואה חשבון מוסמך ויעיל שולח עדכונים שוטפים ללקוחותיו כדי לעדכן אותם בזמן בנוגע לשינויים בחוק ובתקנות, ובנוסף הוא שולח אחת לתקופה ניוזלטר עם מידע חשוב ועדכני שיכול לסייע לך בניהול נכון ומיטבי של העסק ולחסוך לא מעט כסף.

התמחות בתחום העיסוק שלכם

אם אתם מנהלים עסק הדורש התמחות ספציפית גם מבחינת דיווחים ומיסוי, מומלץ לבחור רואה חשבון המתמחה בראיית חשבון והנהלת חשבונות לעסק כמו שלכם. למשל, אם יש לכם מפעל מזון כדאי לבדוק מהו הניסיון של רואה החשבון עם עסקים בתחום זה.
בנוסף, אם יש לכם עסק קטן כדאי לבדוק האם רואה החשבון מטפל בלקוחות קטנים, יש רואי חשבון המציעים שירות רק לעסקים גדולים ויש משרדים המציעים שירות לכל הלקוחות. מעבר לכך, כדאי לבדוק האם רואה החשבון מופיע ב מאגר של רואי החשבון המוסמכים.

שכר טרחה

כל רואה חשבון גובה שכר טרחה בעד השירות שלו, יש הבדלים משמעותיים בעלויות שכר הטרחה של רואי חשבון לכן אין לוותר על סקר שוק והשוואת מחירים ועלויות. באופן כללי, כדאי לבחור רואה חשבון הגובה שכר טרחה הוגן ומשתלם בהתאם לניסיון ולרזומה שלו.
משרד רואי חשבון בוטיק ומשרדים גדולים לראיית חשבון בדרך כלל דורשים שכר טרחה גבוה יותר, אך ההחלטה שלכם חייבת להתייחס לא רק לעלות החודשית אלא גם לשירות, למקצועיות ולתמורה שמקבלים מרואה החשבון.
כמו כן, עליכם לברר מראש האם עליכם להשאיר פנקס צ’קים אצל רואה החשבון לצורך תשלומים לרשויות המס, עדיף להימנע מהשארת צ’קים. אם תחליטו להשאיר צ’קים ריקים בידיו, עליו לקבל מכם אישור לתשלום כדי לדעת מהו הסכום הצפוי לרדת מחשבון הבנק שלכם.

תכנון מס ודוחות

כאשר בוחרים רואה חשבון יש להתייחס גם לשירות שהוא מציע לכם, בדגש על תכנוני מס ודוחות מעקב אחר ביצועי העסק שלכם. אם זקוקים לרואה חשבון צמוד וזמין כדאי לבחור משרד בוטיק לראיית חשבון שבו השותפים נפגשים עם הלקוחות באופן קבוע ומציעים זמינות מלאה לכל הלקוחות של המשרד.

השוואה לנתוני ההכנסה הסבירים

המחלקה הכלכלית של רשות המיסים מפרסמת מידי שנה קווי הנחיה כלכליים ומידע לגבי סבירות הכנסה לפי ענפים שונים. מומלץ לבחור רואה חשבון המבצע בדיקה של הכנסות וביצועי העסק שלכם למדדי סבירות ההכנסה. זהו מידע חשוב עבורכם לכן כדאי לבחור רואה חשבון אקטיבי המייעץ ללקוחותיו ולא מסתפק רק במילוי דוחות.

אופטימיזציה של חבות המס

חשוב לברר מראש האם רואה החשבון מבצע אופטימיזציה של חבות המס לפחות פעמיים בשנה. זהו שירות חשוב מאוד לעסקים בינוניים וגדולים המעורבים בעסקאות מורכבות בארץ או ברחבי העולם. רואי החשבון מסייעים ללקוחות עם מידע חשוב הנוגע להיבטים שונים למסים ישירים ועקיפים כדי להבטיח אופטימיזציה בתשלומי המס.

גודל המשרד

בדרך כלל בוחרים משרד רואה חשבון קטן עבור עסק קטן, אך גם לעסקים קטנים כדאי לבחור משרדי ראיית חשבון גדולים בגלל הידע, הניסיון הרב והזמינות הגבוהה. במשרד שיש בו מספר שותפים הלקוח יכול לקבל ייעוץ מאחד מהשותפים הבכירים, גם אם רואה החשבון לא מטפל בתיק שלכם באופן אישי וצמוד.

צילום מתוך הכתבה בעיתון ידיעות אחרונות

כתבה בעיתון ידיעות אחרונות 10 טיפים לבחירת רואה חשבון

המאמר מאת רו"ח יורם שיפר

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". רו"ח יורם שיפר הינו יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2 , invoice4u ועוד כמה וכמה מערכות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה. הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים, נשוי, אב ל 3 ילדים ובסך הכול ממש שמח בחלקו.

סניפים
חיפה
יוחנן הסנדלר 20, חיפה
תל אביב
רח' חומה ומגדל 16 בית יואל קומה 1
טבריה
רח' יוחנן בן זכאי 41 טבריה