רווח נקי

מדריך מקצועי שכל בעל עסק חייב להכיר!

המאמר מאת: רו”ח יורם שיפר

מה זה רווח נקי? איך מחשבים אותו? במה שונה רווח נקי מרווח תפעולי ומרווח גולמי? כיצד חישוב רווח נקי יכול לסייע לנו? ובכן כל עצמאי מעוניין לקדם את העסק שלו, להגדיל מכירות ולשפר רווחיות. כדי לנהל נכון את העסק יש לעקוב אחר הפעילות הפיננסית, לנהל ספרים כנדרש בתקנות, לעקוב אחר ההכנסות מול ההוצאות, להתייעל, להגיש דוחות בזמן לרשויות המס ולנתח את התוצאות הכספיות באופן שוטף לפי תקופה קבועה כמו רבעון או שנה.

הדרך היעילה ביותר למעקב, ניתוח ובקרה על התוצאות הכספיות של הפעילות העסקית היא להכין דוח רווח והפסד (Loss and Profit). הדוח מפרט את סך ההכנסות וההוצאות של העסק בתקופת זמן מוגדרת, בדרך כלל רבעון או שנה, והוא מסכם את התוצאות הכספיות ומאפשר להשוות את הנתונים לתוצאות שדווחו בתקופה המקבילה בשנת המס הקודמת, וכך ניתן לזהות מגמות ושינויים שחלו בפעילות העסק. דוח רווח והפסד כולל מספר שדות וסוגים שונים של רווח, ובהם רווח נקי.

הגדרה חשבונאית של רווח נקי

ההגדרה החשבונאית של רווח נקי הינה רווח לאחר ניכוי תשלום מיסים, בדרך כלל מס חברות שחל על העסק. את הרווח הנקי מחשבים מתוך ההפרש שבין סך ההכנסות של העסק לבין סך ההוצאות שלו, ובפועל שורת הרווח הנקי מופיעה בסוף דוח רווח והפסד, כלומר חישוב רווחיות העסק לאחר ניכוי הוצאות קבועות, הוצאות משתנות, הוצאות הנהלה וכלליות, הוצאות מכירה ושיווק, הוצאות מימון והוצאות מיסים על ההכנסה, מתוך סך ההכנסות של העסק.

חשוב לציין כי הרווח הנקי יכול להיות חיובי או שלילי, אם התוצאה שלילית הרי העסק מפסיד כסף במהלך פעילות הכספית וזו נורת אזהרה לבעלים ולמנהלים לקצץ עלויות, להתייעל ולשפר את המכירות כדי לעבור לרווחיות.

הלכה למעשה, הרווח הנקי הוא מדד חשבונאי יעיל המסייע לבחון האם העסק רווחי או לאו. נתון זה חשוב גם עבור המשקיעים וגם עבור יזמים ובעלי עסקים אחרים ששוקלים לרכוש את החברה, להשקיע במניותיה, לבצע מיזוג בין חברות וכדומה.

איך מחשבים רווח נקי?

בדוח רווח והפסד מחשבים כמה סוגים של רווח. שורת הרווח הנקי מופיעה בסוף הדוח החשוב והיא מציגה את שיעור הרווח לאחר ניכוי הוצאות שונות, כולל הוצאות של תשלומי מס. כדי לחשב את הרווח הנקי משתמשים בנוסחה הבאה:

שיעור רווח נקי = (סך המכירות – סך ההוצאות כולל תשלום מיסים) / סך המכירות.

דוגמה לחישוב רווח נקי:

נניח וחברת ישראלי מציגה את התוצאות העסקיות הבאות שמפורטות בדוח רווח והפסד לשנת המס האחרונה:

מכירות (שנת 2022)

2,000,000 ש"ח

עלות מכירות

(1,200,000 ₪)

רווח גולמי

800,000 ש"ח

הוצ' מכירות, שיווק והפצה

(250,000 ₪)

הוצ' הנהלה וכלליות

(200,000 ₪)

רווח תפעול לפני הוצאות אחרות

350,000 ש"ח

הכנסות (הוצאות) אחרות

(50,000 ₪)

רווח תפעולי

300,000 ₪

הכנסות (הוצאות) מימון

40,000 ₪

רווח לפני מיסים

260,000 ₪

מיסים על ההכנסות

80,000 ש"ח

רווח נקי

180,000 ש"ח

איך מחשבים רווחיות עסק?

בפסקה הקודמת גילינו כיצד מבצעים חישוב רווח נקי באמצעות דוח רווח והפסד. בפועל, רואי חשבון, עצמאים, בעלי חברות, מנהלים בכירים ומשקיעים מתייחסים לחישוב הרווחיות של העסק כדי לזהות מגמות ושינויים בפעילות העסקית.

חישוב רווחיות העסק הוא בפועל שיעור הרווח הנקי, והתוצאה שמקבלים מהווה מדד לבדיקת שורת הרווח לאחר ניכוי הוצאות שונות, כולל ניכוי תשלום מיסים מההכנסות. למעשה, הרווח הנקי מלמד אותנו כמה כסף נשאר לעסק מכל מכירה לאחר ניכוי ההוצאות הנלוות.

אם התוצאה שלילית העסק מפסיד כסף על כל מכירה ויש לבחון דרכים להגדיל את הרווח הנקי ולשמור על רווחיות גבוהה לאורך זמן. אם הרווח הנקי נמוך ומזערי סימן שהעסק נמצא בסיכון ואם ההוצאות שלו יעלו הוא יהפוך מעסק רווחי להפסדי.

כאשר מבצעים חישוב רווחיות לעסק כלשהו יש להשוות את התוצאות לתקופה המקבילה בשנת המס החולפת. בעת חישוב הרווחיות מתייחסים לשלושה מדדים עיקריים, לכן מחשבים רווח תפעולי, רווח גולמי ורווח נקי, וכך ניתן להסיק היכן מקור הבעיה בפעילות העסקית על מנת להתייעל ולשפר את שורת הרווח הנקי.

לתיאום פגישת ייעוץ ולבדיקת רווחיות העסק שלך – פנה אלינו עוד היום באמצעות הטלפון או המייל, או השאר פרטים ליצירת קשר כאן באתר ואנחנו נחזור אליך בהקדם

סוגי רווח נוספים כחלק מהדוח הכספי של עסק

כפי שציינו, כאשר מכינים דוח רווח והפסד לחברה מסוימת מחשבים סוגים שונים של רווח. הדוח כולל את סוגי הרווח הבאים:

רווח גולמי – ההפרש בין סכום עלויות המכר (עלויות גולמיות לצורך ייצור או רכישת המוצר) לבין סך ההכנסות ממכירת המוצר או השירות. הרווח הגולמי הוא מדד חשוב המשמש כאינדיקטור לגבי כדאיות הפעילות העסקית בחברה. לקריאה נוספת על רווח גולמי לחץ על הקישור

רווח תפעולי – ההפרש בין סך ההכנסות של העסק בניכוי עלויות המכירה (רווח גולמי) לבין הוצאות התפעול השוטף. הוצאות התפעול השוטף כוללות את הוצאות המכירה, השיווק וההפצה, הוצאות הנהלה וכלליות, ולפני ניכוי הוצאות או הכנסות מימון. לקריאה נוספת על רווח תפעולי לחץ על הקישור

רווח תפעולי בניכוי הוצאות מימון – הרווח התפעולי בניכוי הוצאות או הכנסות מימון.

רווח לפני מיסים – חישוב הרווח או ההפסד לפני ניכוי מיסים על ההכנסה.

רווח נקי – השורה התחתונה של הפעילות הכספית בבית העסק או בחברה, התוצאה משקפת רווח או הפסד.

חשוב לדעת כי יש עסקים שחייבים להגיש דוח רווח והפסד למס הכנסה, בדרך כלל במסגרת הגשת הדוח השנתי. בתוך כך, כדאי לכל העצמאים להכין בעזרת רואה החשבון שלהם דוח רווח והפסד ולחשב את סוגי הרווח השונים, לרבות שיעור הרווח הנקי, וזאת כדי לעקוב ולנתח את התוצאות הכספיות, להסיק תובנות ומסקנות ולזהות מגמות ושינויים בפעילות העסק. את תוצאות הדוח משווים לתוצאות בתקופה המקבילה וכך מזהים מגמות וניתן לבצע שינויים בחברה כדי לשפר את הרווחיות שלה.

למה לבחור במשרד זיו שיפר?

משרד רואי חשבון זיו שיפר ושות’ מספק מעטפת שירותים רחבה לכל העצמאים ובעלי החברות, כולל בעלי שליטה, שכירים בעלי הכנסות גבוהות, פרלינסרים וחברות גדולות ומובילות במשק. המשרד מציע שירותים מתקדמים כמו הערכת שווי חברות, ביקורת חברות, ראיית חשבון, הנהלת חשבונות, חשבות שכר, תכנוני מס ועוד. בעזרת אנשי המקצוע במשרד זיו שיפר ניתן להכין דוח רווח והפסד, לחשב את רווחיות העסק ולקבל ייעוץ מקצועי על מנת להתייעל ולשפר ביצועים.

המאמר מאת רו"ח יורם שיפר

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". רו"ח יורם שיפר הינו יזם אינטרנט בלתי נלאה, מפתח המערכת UCAN2 , invoice4u ועוד כמה וכמה מערכות שנועדו לעזור לבעלי עסקים לעוף אל עבר הזריחה. הוא גם מנגן על חצוצרה, מופיע עם תזמורת כלי הנשיפה כלים שלובים, נשוי, אב ל 3 ילדים ובסך הכול ממש שמח בחלקו.

סניפים
חיפה
יוחנן הסנדלר 20, חיפה
תל אביב
רח' חומה ומגדל 16 בית יואל קומה 1
טבריה
רח' יוחנן בן זכאי 41 טבריה