ניתוק תושבות ביטוח לאומי

המאמר מאת: רו”ח זיו כרסנטי

תושב ישראל הוא אדם שמרכז חייו בישראל ומאחר ואין הגדרה מיהו תושב או תושבת ישראל בחוק הביטוח הלאומי, נשענים בדרך כלל על הפסיקות של בתי המשפט. ישנם שני מבחנים שנקבעו על ידי בתי המשפט בארץ לקביעת מעמד התושבות – מבחן אובייקטיבי הבוחן האם מקום המגורים, המשפחה, העבודה והנכסים נמצא בישראל, ומבחן סובייקטיבי הבוחן היכן האדם בעצמו רואה את מרכז חייו.

בביטוח לאומי מכירים באדם כתושב ישראל אם יש לו אזרחות ישראלית, רישיון לישיבת קבע או אשרה מסוג א1, א2, א4 ו-א5. ראוי לציין כי על פי קביעת תושבות ביטוח לאומי רואים בישראלים היוצאים לחו”ל כתושבי המדינה לכל דבר במשך 5 שנים ממועד היציאה מהארץ. בתקופה זו נשמרות מלוא הזכויות של התושב שיצא לחו”ל, כולל זכאות לקצבאות שונות ולביטוח בריאות ממלכתי, בין אם הוא יצא מהארץ לצורך שליחות או רילוקיישן ובין אם הוא יצא מהארץ כדי ללמוד, לטייל ועוד.

 

הסבר כללי על תושבות ביטוח לאומי

תושבי ישראל זכאים לקצבאות ולזכויות רבות ומגוונות דרך המוסד לביטוח לאומי, וכל תושב בארץ חייב לשלם לביטוח לאומי כדי לקבל כיסוי הכולל בין היתר ביטוח בריאות ממלכתי. בביטוח לאומי יודעים כי ישראלים יוצאים מהארץ לתקופות שונות ולמגוון מטרות, במיוחד כיום כאשר רבים יוצאים לעבוד בחו”ל בתנאי רילוקיישן מאחר והעולם הפך לכפר גלובלי.

לכן, הוחלט על כללי תושבות ביטוח לאומי הקובעים כי תושב ישראל שיוצא לחו”ל וממשיך להיות רשום בביטוח לאומי, ייחשב כתושב במשך 5 השנים הראשונות מרגע יציאתו מהארץ. לאחר 5 שנים מרגע היציאה מישראל נשללת התושבות מהאדם, אך באפשרותו להגיש ערעור על ההחלטה. ראוי לציין כי בביטוח לאומי עוקבים אחר תנועת הישראלים ואם יש בידם מידע העולה ממנו כי האדם חדל להיות תושב ישראל עוד לפני שמלאו 5 שנים ליציאתו מהארץ, ביטוח לאומי רשאי לבחון ולהחליט לגבי תושבות האדם.

 

מה זה תהליך ניתוק תושבות ביטוח לאומי?

ההחלטה על ניתוק תושבות שמורה רק בידי המוסד לביטוח לאומי, וברוב המקרים יוחלט על הפסקת התושבות לאחר 5 שנים מרגע יציאת האדם מהארץ. באופן כללי, תושב ישראל שעזב את המדינה והעביר את מרכז חייו לחו”ל באופן מלא יכול לבקש מביטוח לאומי להפסיק את תושבותו גם לפני שחלפו 5 שנים מרגע יציאתו מהארץ. כדי להתנתק מהתושבות בביטוח לאומי יש למלא שאלון לקביעת תושבות לשוהה בחו”ל ולצרף אישורים ומסמכים המוכיחים על סיום מרכז החיים בישראל והעתקה מרכז החיים ליעד כלשהו בחו”ל.

עם זאת, מומלץ במקרים רבים לשמור על התושבות בישראל על מנת להבטיח את המשך קבלת שירותי הבריאות וכדי לשמור על הזכויות הסוציאליות בביטוח לאומי. בדרך כלל מודיעים על ניתוק התושבות כדי לא לשלם דמי ביטוח כפולים, כלומר תשלום לביטוח לאומי בישראל ותשלום למוסד דומה במדינה בה מתגוררים.

 

תקופת המתנה לקבלת שירותים רפואיים

כאשר מחליטים על הפסקת וניתוק תושבות יש להתייחס לגורמים רבים ובהם תקופת ההמתנה לקבלת שירותים רפואיים. תושב המשלם דמי ביטוח לאומי באופן שוטף זוכה לשירותי בריאות מאחר והוא מבוטח בביטוח בריאות ממלכתי. אם הוא חדל להיות תושב ישראל הוא אינו זכאי לקבל שירותי בריאות במשך תקופה של חצי שנה לכל היותר.
עבור כל שנה שבה נעדרים מהארץ מחשבים בביטוח לאומי תקופת המתנה של חודש אחד, ותקופת ההמתנה המינימלית שנקבעה היא חודשיים והתקופה המרבית היא 6 חודשים.

 

איך רואה חשבון יכול לסייע?

חשוב מאוד להתייעץ עם רואה חשבון לפני שבוחרים לבצע ניתוק תושבות ביטוח לאומי, מאחר ויש למהלך זה השלכות משמעותיות ומגוונות על חיי האדם. רואה חשבון יבחן את המקרה ויעניק ייעוץ מקצועי לאדם על מנת לאפשר לו לקבל החלטה נכונה ושקולה. לא מעט ישראלים יוצאים מהארץ לתקופות ממושכות ורבים מהם בוחרים לשלם את המינימום לביטוח לאומי, או שהם מפסיקים לשלם על דעת עצמם וללא עדכון. התנהלות זו אינה חוקית וגם עלולה לשלול זכויות המגיעות לתושב חוזר, והתנהלות לא נכונה עלולה לפגוע בזכאות לשירותי בריאות ולקבלת קצבאות.

המאמר מאת רו"ח זיו כרסנטי

שותף מנהל במשרד רואי החשבון "זיו שיפר ושות – רואי חשבון". מפקח מס הכנסה בעברו ומומחה בפתרון מחלוקות וטיפול בענייני מס הכנסה. רו"ח זיו כרסנטי מנהל את הקשר מול רשויות המס, הוא נשוי ואב ל 3 ילדים.